Ako obdarovať čerstvo narodené bábätko? Zvoľte dukát z rýdzeho zlata

Ak premýšľate nad tým, ako obdarovať očakávaný prírastok do rodiny, tak vás zrejme ako prvá napadne obálka s nejakým obnosom peňazí. Premeňte ale peniaze na zlatý dukát a vráťte sa tak k niekdajšej tradícii, ktorá má svoje ojedinelé čaro.

V podstate v každej kultúre je príchod dieťaťa na svet dôvod k oslave. Najmä v českých a slovenských končinách sa kedysi pri narodení dieťaťa dával dukát či toliar do kolísky. V minulom storočí sa však tradícia v oboch krajinách vytratila, no v posledných rokoch sa Pražská mincovňa snaží o jej obnovu. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, kde sa dá taký dukát zakúpiť.

Tradícia zažíva comeback

V šestnástom storočí sa do kolísky vkladali zlaté gombíky, no postupom času boli gombíky nahradené mincami. Zvyk sa držal dlhé stáročia, ale nakoniec vymizol. Pražská mincovňa sa ale snaží o jej návrat, a preto začala vyrábať dukáty a mince k narodeniu dieťaťa. Vybrať si tak môžete hneď z niekoľkých variantov.

Aké dukáty môžete zakúpiť?

Pražská mincovňa vyrobila mincu s dieťaťom v perinke, za jej návrhom stojí Petra Lamačová-Čánská. Ďalší dukát s vranou a bocianom navrhla Aneta Juklíčková. A autorom tretieho dukátu je ak. soch. Vladimír Oppl. Všetky spomínané mince majú priemer 20 milimetrov a hmotnosť 3,49 gramov.

Veľkou výhodou je, že zlato je drahý kov s rastúcou hodnotou, a tak za takých 18 rokov bude mať dukát väčšiu hodnotu, než má teraz. Siahnuť dokonca môžete po starších ročníkoch, a tým pádom obdarovať aj súrodencov narodeného bábätka.

Ak hľadáte predajňu, kde by ste sa mohli na mince pozrieť, urobte si výlet do Bratislavy, kde má mincovňa vlastnú kamennú pobočku, a to konkrétne na ulici Dunajská. Uvidíte tak na vlastné oči dukát, ktorý vložíte do kolísky novorodenca a doprajete mu tak blahobyt a šťastie.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu