Ako sa zbaviť zelenej vody v bazéne? Základom je prevencia

Počas tropických horúčav je bazén jednou z najpríjemnejších možností, ako sa schladiť. Ak máte na svojom pozemku možnosť okúpať sa, leto bude pre vás príjemnejšie. Nemali by ste však podceňovať jeho údržbu. V opačnom prípade vás môže zaskočiť zelená či zakalená voda. Čo toto znečistenie spôsobuje a ako situáciu vyriešiť?

 

Posvieťte si na pH a tvrdosť vody

 

Dvomi najzásadnejšími vlastnosťami vody v bazéne je pH a tvrdosť. Tieto hodnoty by ste mali kontrolovať minimálne raz do týždňa, počas sezóny aj dvakrát. Pomôžu vám s tým kvapkové testery, ktoré by nemali chýbať vo vašom bazénovom vybavení.

Aby nebola voda v bazéne náchylná k zakaleniu, mali by sa jej hodnoty pH pohybovať v intervale 7,0 – 7,6. Tvrdosť vody je zase závislá od množstva vápnika, horčíka a iných minerálov v nej. Optimálna hodnota je 18 °N, tú vašu vám prezradia opäť kvapkové testery. Ak máte vodu v bazéne pritvrdú, siahnite po špeciálnom prípravku vyrobenom na tento účel.

 

Prevencia vás môže zachrániť

 

Najjednoduchším receptom, ako sa zbaviť zelenej vody, je nikdy si ju do bazéna nevpustiť. Ako na to? Okrem správnej tvrdosti a pH neváhajte používať chlór. Jeho optimálna hodnota sa pohybuje v intervale 0,3 – 0,5 mg/l. Tú pomerne jednoducho dosiahnete pomocou rozpustných chlórových tabliet, ktoré sa postupne vylučujú do vody.

Bazénová chémia nie je žiadny strašiak, bez nej požadovanú kvalitu vody nedosiahnete. Tiež nezabúdajte na pravidelné prikrývanie bazéna, kvalitný filter, ktorý zapnete aspoň 1x denne na približne 2 hodiny a čistenie – či už ručné alebo pomocou bazénového vysávača. Čo však robiť v prípade, že voda v bazéne je už zakalená alebo zelená?

 

Ako na čistenie vody?

 

Ak je voda v bazéne zelená, môže za to priveľké množstvo rias. Ako sa ich zbaviť? Prvým krokom je upraviť pH na odporúčanú hladinu (7,2 – 7,6) a následne použiť nárazovú dezinfekciu, prípadne prostriedok proti riasam a filtrovať vodu dovtedy, kým nie je priezračná.

Skvelou prevenciou v tomto prípade je špeciálna UV lampa proti riasam či dezinfekčný ionizátor, ktoré patria medzi obľúbené doplnky k bazénom – pretože nepoužívajú žiadnu chémiu.

Máte vodu v bazéne zakalenú? Príčin môže byť hneď niekoľko – výdatné dažde, mechanické nečistoty, časté kúpanie, tropické horúčavy alebo zanesený filter. Začnite opäť úpravou pH vody, skontrolujte filter a prípadne ho vyčistite. Aplikujte flokulant, ktorý združí nečistoty do chuchvalcov a na tie použite vysávač do bazénu.

Pamätajte však na to, že najúčinnejšou metódou je dôkladná prevencia a pravidelná kontrola kvality vody. Chcete pomôcť s údržbou vody alebo nájsť kvalitné doplnky k bazénom? Poraďte sa s odborníkmi na www.albixon.sk.

 

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu