Ako uskladniť drevo na zimu?

Mať pripravené zásoby dreva počas vykurovacej sezóny i mimo nej je vždy dobrým nápadom. Chladnejšie počasie či prípadná grilovačka vás tak nikdy nezaskočia nepripravených. Musí sa však najskôr správne uložiť a usušiť. Viete, ako uskladniť drevo na zimu?

Voda zodpovedná za zlé horenie

Kúriť čerstvým drevom v krbe nie je úplne najlepším nápadom. Mokré drevo vyhrieva výrazne menej a zároveň aj slabšie horí. Ak drevo nie je dostatočne vysušené, tak znečisťuje sklo na krbe a komín zanáša sadzami. Preto po čerstvo dreve siahnite skutočne len v krajnom prípade.

 

Za zlé horenie je zodpovedná voda, ktorú drevo obsahuje. V čerstvom dreve sa nachádza až 50 % vody a najvhodnejšia vlhkosť dreva je pritom na kúrenie 15 - 20 %. Zabezpečiť suché drevo nie je vôbec náročné, stačí len vedieť, ako uskladniť drevo na zimu.

Ako uskladniť drevo na zimu?

Na skladovanie dreva je najvhodnejší vonkajší priestor, takže na pivnicu môžete pokojne zabudnúť a nemusíte sa trápiť ani so stavbou kôlne. Tak teda ako uskladniť drevo na zimu? Drevo by určite nemalo byť umiestnené priamo na zemi, kde by mohlo nasať len viac zbytočnej vlhkosti. Takisto sa k drevu položenému na zemi ľahšie dostanú chrobáky, termity, hlodavce či hady. Spodná vrstva uloženého dreva sa tým úplne znehodnotí a na kúrenie už nebude vhodné.

Drevo musí dýchať

Drevo potrebuje dostatok vzduchu, preto ho tak aj ukladajte. Najlepšie pod rôzne prístrešky, malo by totiž byť aspoň z vrchnej strany niečím prikryté. Predsa len dážď či sneh sušeniu veľmi nepomôžu. V krajnom prípade pomôže aj prikryť plachtou, nesmie však byť celé prikryté. Na zabezpečenie dobrej cirkulácie vzduchu musia byť bočné steny voľné. Obľubeným spôsobom ako uložiť drevo je ukladanie do kruhu. Nezabudnite, že podklad by mal byť pravidelný a rovný, aby nedošlo k zosypaniu dreva.

 

Foto: Pixabay

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu