Ako vybrať matrac

Priemerná matrac má životnosť okolo 8 rokov. Tie lacné strácajú svoje ortopedické vlastnosti už po pár rokoch. Matracov je však celý rad a je zložité sa v nich orientovať. Vybrať ten pravý vám pomôžeme v našom článku.

Aký rozmer matraca potrebujem?

Pre zvolenie správneho rozmeru matraca zmerajte vnútorný rám postele. Matrace sú často v obvyklých rozmeroch. Aj keď máte atypickú posteľ, tak sa nič nedeje. Mnoho výrobcov ponúka aj úpravu matracov na mieru.

Ďalším z parametrov u matracov je jeho výška. Platí pravidlo, že vyššie matrace majú lepšie ortopedické vlastnosti a lepšie sa z nich vstáva. Ak máte posteľ nízku a zle sa z nej vstáva, tak môžete výšku lôžka zvýšiť práve vyšší matracom.

Matrac by mal byť do rámu postele ponorený aspoň do svojej ¼ výšky. Pre matrac vysoký 20 cm je teda nutné mať výšku rámu postele minimálne 5 cm. Matrac na dvojlôžko môžeme zaobstarať 1 veľký, alebo 2 menšie. Český výrobca matracov Tropico ponúka matrac v akcii 1 + 1. Kúpite tak 2 matrace v rovnakom rozmere za cenu 1 veľkého. Výhodou 2 matracov je ľahšia manipulácia a tiež, že sú obojstranné, takže si každý z partnerov môže jednoduchým otočením vybrať tuhosť matraca. Matrace sú rovnako vysoké, nemusíte sa tak báť nepríjemnej medzery medzi matracmi.

Akú tuhosť matraca zvoliť?

Všeobecne voľte matrac strednej tuhosti až tvrdší. Mäkké matrace neposkytnú telu tak potrebnú oporu počas spánku. Príliš tvrdý matrac je nepohodlný a môže spôsobovať otlaky. Odporúčame si matrac vyskúšať na kamennej predajni. Pri výbere tuhosti sa tiež môžeme riadiť tým, v akej polohe spíte. Ak spíte na chrbte, voľte matrac tvrdší. Tlak tela sa na matraci rozloží vo väčšej ploche. Ak spíte na boku, alebo sa počas spánku prevaľujete, voľte strednú tuhosť.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu