Ako vybrať vhodný drevený nábytok do detskej izby

Drevo k detskej izbe jednoducho patrí. Na dotyk nie je také studené, ako plasty a nerozbije sa tak ako sklo, ktoré je v detskej izbe veľmi nebezpečné. Je to prírodný materiál, ktorý neuvoľňuje do ovzdušia chemikálie a zároveň je pekné na pohľad. Aké ponúka možnosti pre detskú izbu vášho drobca?

Detská posteľ

Dnes sú ľahko dostupné najrôznejšie drevené detské postele. Je iba na vás, či siahnete po klasike v rôznych šírkach a dĺžkach alebo žiadate od postele pridanú hodnotu. Niektoré sú napríklad veľmi nízke, aby deti mohli schádzať z postele bezpečne, a aby ste sa nemuseli báť, že z nich v spánku spadnú na zem. Rovnaký problém riešia aj postele so zábranami na bokoch. Obľúbené sú drevené poschodové postele, ale aj postieľky pre najmenších so zaoblenými rohmi.

Hitom detských izieb sú domčekové postele z dreva. Ich súčasťou je drevená konštrukcia, ktorú môžete využiť na zavesenie baldachýnu. Môžete ju ponechať aj prázdnu a dovoliť deťom, aby si dorobili strechu a steny z prikrývok a vankúšov. Vlastný domček ich inšpiruje k rôznym hrám. Z dreva je možné vytvoriť akékoľvek tvary, preto sa riaďte tým, ako sa dieťa najčastejšie hráva.

Okrem toho pri výbere postele zaváži to, či pod ňou chcete mať úložný priestor, napríklad zásuvky na kolieskach. Samozrejmosťou by všeobecne pri detskom nábytku mali byť zaoblené hrany a rohy. Keďže deti sa v spánku často vrtia, približne do desiatich rokov nie je nutné pridávať k posteli nočný stolík. Mohli by sa oňho nechtiac udrieť alebo zhodiť veci, ktoré sú na ňom.

Police na hračky

Police na hračky a knihy by mali byť v jednoduchom dizajne, ktorý sa hodí do ktorejkoľvek miestnosti. Je ideálne zvoliť otvorený regál, do ktorého vložíte košíky s hračkami. Deťom takto budú ľahko prístupné a vám sa budú v prípade potreby jednoducho prenášať.

Samozrejme, chceme sa vyhnúť prípadným zraneniam a úrazom, preto poličky voľte iba v takej výške, na akú dieťa dosiahne. Nebude sa tak šplhať na nábytok, na ktorom by nemuselo udržať balans.

Stôl

Písací stôl musí byť pevný, preto pri výbere dbajte na to, aby mal stabilné nohy. Obľúbený tvar prevráteného písmena U dopĺňajú zvyčajne zásuvky alebo skrinky. V súčasnosti však existujú aj špeciálne navrhnuté stoly, ktoré rastú spolu s dieťaťom. Okrem výšky je na nich možné nastaviť aj sklon písacej dosky, čo oceníte najmä ak sa dieťa venuje výtvarnému umeniu.

Multifunkčný nábytok

Ak máte viac detí a nemáte priestor na to, aby malo každé z nich vlastnú izbu, oddeľte ich priestor vyvýšenými posteľami, pod ktorými je písací stôl a miesto na sedenie a schodíky vedúce hore slúžia ako úložný priestor. Takto vytvoríte akési jednotky alebo bunky, ktoré patria dieťaťu. Mať osobný priestor je veľmi dôležité a toto šikovné riešenie dáva deťom pocit bezpečia a navyše pripomína akúsi pevnosť. A keď sa budete musieť sťahovať, máte možnosť objednať si pomoc - celú konštrukciu za vás rozmontuje a nanovo poskladá lacná sťahovacia služba.

Skrine

Pri skriniach je vhodné vyberať tie, ktoré majú posuvné dvere. Okrem dreva ich bude tvoriť aj kovový mechanizmus, ale ušetria vám veľa priestoru, ktorý by ste inak potrebovali na otváranie dvierok. Detské skrine by mali dodržiavať to isté pravidlo, ako poličky. Keď chcete podporiť samostatnosť dieťaťa a zároveň dbať na jeho bezpečnosť, uložte jeho oblečenie tak, aby naňho dostalo.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu