Chcete si postaviť vlastnú drevenú terasu? Vieme, na čo nesmiete zabudnúť

Ak bývate v rodinnom dome so záhradou, zrejme prahnete po štýlovej drevenej terase, kam si umiestnite posedenie. Práve terasa predstavuje akúsi spojku medzi domovom a prírodou. Oslovili ste už niekoľko remeselníkov, ale ceny sa vám zdajú príliš vysoké? Ak ste zruční, nemusíte si nikoho objednávať, pretože realizáciu terasy zvládnete aj svojpomocne, a to vďaka správnemu pracovnému postupu. Stavba drevenej terasy vám nezaberie týždne, ani mesiace, sotva pár dní, a tak si užijete pohodu pod holým nebom ešte počas tohtoročného leta.

Ideálne je, ak terasa nadväzuje na obytnú časť rodinného domu. Vyberte slnečné miesto, ktoré je čo najviac chránené pred vetrom a dažďom, čo sa ale môže vyriešiť napríklad aj pergolou a iným zastrešením. Ak neplánujete terasu využívať za nepriazne počasia, možno vám vystačí len markíza či slnečník. V prípade, že si chcete posedieť v ratanovom kresle, aj keď príde krupobitie, uvažujte o odolnejším zastrešení. Ale o zastrešení sa baviť momentálne nebudeme, to je samostatná kapitola, zameriame sa na stavbu drevenej terasy ako takej. Obnáša síce veľa starostí a povinností, ale na konci budete s výsledkom spokojní, o to viac, že ​​ste si celú realizáciu zorganizovali sami.

Moderné kvalitné materiály

Čo sa materiálu týka, využíva sa veľa druhov. Často sa kombinujú kamenivo a betónové dosky. Ak túžite po terase, ktorá prirodzene zapadne do prostredia záhrady, zvoľte skôr prírodný materiál, ako je drevo. Vybrať si môžete z pestrej škály drevín, aj keď nie všetky sú vhodné na realizáciu drevenej terasy.

Lacnejšími alternatívami sú smrek a borovica. Jedná sa o domáce dreviny, pri ktorých ale počítajte s rozsiahlou a náročnou údržbou a rovnako tak aj krátkou životnosťou, ktorá sa pohybuje okolo desiatich rokov. Vhodnejšou voľbou je smrekovec sibírsky, lebo je odolnejší a trvácnejší, a to vďaka vysokému obsahu živice. Ak nemáte hlboko do vrecka, môžete zvoliť niektorú z exotických drevín, u ktorých je potom životnosť pokojne aj okolo tridsať rokov.

Zabúdať nesmiete ani na ďalšie prvky, ktoré budete pre stavbu drevenej terasy potrebovať. Určite vám nesmie chýbať nerezové skrutky do terasových dosiek, za pomocou ktorých pripevníte palubovky k podkladovým hranolom.

Základová plocha

Najprv je potrebné pripraviť základovú plochu, na ktorej sa terasa postaví. Základová doska výrazne ovplyvní celkovú stabilitu terasy, pričom je dôležité, aby bola rovná a vodopriepustná. U drevenej terasy sa odporúča vykopať jamu, ktorú zasypete štrkom a kamienky. Potom použijete podkladové hranoly, na ktoré sa potom už bude dávať samotná konštrukcia terasy. Dbajte tiež na to, aby medzi jednotlivými doskami bola dostatočná medzera, cez ktorú potečie prípadná voda pri daždi. Voda sa dostane do štrku a do krajiny, a tým pádom sa nemusíte báť toho, že by vám začalo drevo zospodu hniť a plesnivieť.

Kúpte si tiež v prípade potreby tesárske kotviace prvky a ďalšie nevyhnutnosti. Drevený materiál ako taký vám stačiť nebude, je potrebné ho niečím spevniť, pripevniť.

Kde kúpiť všetko, čo na stavbu terasy potrebujete?

Akonáhle si zaistíte drevený materiál, ešte potrebujete odniekiaľ objednať zemné skrutky, nerezové skrutky a ďalší spojovací materiál. V takom prípade sa obráťte na internetový obchod Spojak.sk, kde nájdete tisíce produktov skladom za výhodné ceny. V ponuke nájdete drôtené výrobky, kladky, laná, kolieska, kotviace prvky, manipulačnú techniku, napínače, reťaze, spojovacie články a spojovací materiál. Spokojní budete po všetkých stránkach. Ak si neviete s výberom rady, oslovte preškolený personál, ktorý vám pomôže vybrať také riešenie, ktoré vám bude vyhovovať.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu