Čo potrebujete vedieť pred kúpou gauča

 

Je pre vás vhodnejší gauč s penou alebo s vankúšmi z peria? Akú hĺbku sedadla si brať, aké materiály a vzory? Zorientujte sa ešte pred kúpou dôležitej časti vašej domácnosti, ktorú kupujete na mnoho rokov.

Gauč je jednou z najväčších investícií do nábytku, ktoré urobíte – a je jednou z najstabilnejších. Dokonca aj keď si kúpite gauč a bývate vo väčších priestoroch, najprv ten starý presuniete do inej izby, o poschodie nižšie, nakoniec do suterénu. Za ten čas uplynulo aj desať-dvadsať rokov a tento impulzný nákup sa stal súčasťou vášho života. Nákup gauča však nie je impulzívnou záležitosťou. Potrebujete sa poriadne zamyslieť pred tým, než niečo kúpite. Poradíme vám, ako si vybrať najlepšiu pohovku, ktorú si môžete dovoliť. Váš nákup bude amortizovaný na mnoho rokov.

Ako nájsť kvalitný gauč

Otestujte jeho robustnosť. Kvalitné gauče by mali byť pevné a ťažké. Sadnite si doň, potom ho zdvihnite za roh a jemne zatraste. Ak cítite, že je ľahký alebo vratký, prejdite k inému. Pozrite sa na rám a prečítajte si informácie v katalógu alebo na štítku – je vyrobený z tvrdého dreva sušeného v peci, ako je dub, jelša, breza či javor? Alebo z vysoko kvalitnej preglejky z tvrdého dreva či námornej preglejky? Osemcestné, ručne viazané pružiny sú charakteristickým znakom kvalitného nábytku. Rovnaké pohodlie vedia poskytnúť aj kľukaté pružiny v tvare písmena S. Vmontované zavádzané bonelové pružiny sú menej nákladnou alternatívou.

Pozrite sa na vankúše. Väčšina vankúšov má jadro z polyuretánovej peny; čím hustejšia je pena, tým je ťažšia a tým má dlhšiu trvácnosť. Pri najlacnejšom nábytku je vankúš naplnený len polyuretánovou penou. V lepšom prípade je jadro zabalené v dakrone. Vysokokvalitné možnosti zahŕňajú pružinové vankúše, ktoré majú jadro prameňov obklopené penou a perím. Kvalitné je aj všetko, čo má perie (vyžadujú si však veľa údržby. Vyhnite sa im, ak nezvyknete využívať stále služby čistiarní.).

Skontrolujte spojenia a rámy. Najlepšie gauče majú kĺby, ktoré sú dvojité a sú vybavené rohovými blokmi – nalepenými a zaskrutkovanými, bez zošívania. Kvalitné gauče majú nohy, ktoré sú súčasťou rámu, nie sú k nemu iba pripojené.  Aj keď je pravdou, že odnímateľné nohy gauča uľahčujú jeho transport. Povedzme si však, že gaučom hýbeme iba dvakrát – keď ho prinášame do obývačky a keď ho z neho odnášame.

Ako zladiť gauč s vašou obývačkou

Ak je váš interiér tradičný, vyhliadnite si gauč s valcovanými ramenami, kontúrovaným chrbtom, soklovými alebo všívanými vankúšmi.

Súčasné pohovky majú tendenciu mať čistejšie línie, menej prekvitajú a majú podhodnotené čalúnenie. Zvážte proporcie miestnosti a určite si, akú výšku, dĺžku a hĺbku pohoovky by ste potrebovali, aby čo najlepšie sadla do vášho priestoru.

Ak si nie ste istí, položte na zem maskovacie plátno alebo na podlahu nalepte maliarsku pásku v požadovanej farbe a rozmeroch. Prípadne zvážte vybudovanie gauča z prázdnych krabíc. Pár dní s ním žite v priestore a uvažujte, či by ste si na to zvykli.

Ak máte v pláne stráviť na gauči veľa času, uistite sa, že máte dostatok priestoru medzi rukami. Nespoliehajte sa na samotnú celkovú dĺžku, pretože šírku ramien ovplyvňujú medzery medzi nimi. Ak máte nedostatok priestoru, zamyslite sa nad nákupom pohovky s nízkymi operadlami alebo bez operadiel – vaša obývačka bude vyzerať väčšia.

Koľko ľudí chcete na gauči usadiť?

Môže to znieť ako banalita, ale pravdou je, že nikto nemá rád sedenie na trhline medzi blokmi na guači. Takže ak si kúpite pohovku s dvoma vankúšmi, očakávajte, že ju budú používať iba dvaja ľudia. Ak ste doma traja alebo viacerí, kúpte si pohovku s tromi vankúšmi alebo jediným dlhým vankúšom, ktorý sa nazýva lavičkový vankúš.

Pohovky majú zvyčajne jeden z dvoch typov chrbtov: zadný vankúš, ktorý má odnímateľné časti alebo ich má voľne uložené pozdĺž. Druhou možnosťou je tesný chrbát, v ktorom je čalúnenie prispôsobené kontúram zadnej časti pohovky.

Gauče s vankúšmi ako opierkami všeobecne považujeme za pohodlnejšie a útulnejšie, ale majú aj zjavnú nevýhodu – ak na nich nesedíte alebo neležíte poriadne, zvyknú sa prepadať, ľudovo vysedieť. Ak vám táto vlastnosť vadí, určite by ste mali zvážiť kúpu gauča s tesným chrbátom.

Ako vybrať správne vankúše na gauč?

Pokiaľ ide o gauče, jedna veľkosť nepasuje ku všetkému. Hĺbka sedadla a uhol chrbta pri opretí výrazne ovplyvňujú pocit pohodlia.

Ako viete, aká hĺbka je pre vás tá pravá? Ak máte stoličku alebo gauč, ktoré považujete za mimoriadne pohodlné, odmerajte vzdialenosť od vnútra kolena k miestu, kde spodná časť chrbta zasiahne zadnú časť pohovky. Kúpte si pohovku s podobnými rozmermi.

Uvažujte o trvácnosti

Keďže nákup gauča je takou veľkou investíciou, budete chcieť, aby zostal v móde čo najdlhšie. Preto si vyberte neutrálnu tkaninu, totiž hocikedy môžete pridať farbu a doplnky vo forme vankúšov či deky. Navyše, vymeniť vankúše je lacnou záležitosťou a môžete ich ľubovoľne obmieňať.

Ak máte deti a neutrálna pohovka znie ako pozvánka na katastrofu, zvážte tmavšie farby alebo pohovku s jemný celkovým vzorom. Určite si pozrite aj ponuku ľahko umývateľných tkanín. Ľahšie sa čistia a vidno na nich menej špiny.

Syntetické tkaniny sú zvyčajne odolnejšie, farebnejšie a ľahšie sa čistia. Pevné tkané látky sú zvyčajne ťažké a vydržia viac (záleží, samozrejme, od oderuvzdornosti). Rovnako veľa znesie aj koža. Vyhnite sa brokátu a damašku, iba ak by váš gauč mal viac reprezentatívne ako praktické účely.

Gauč ako rodinný priateľ

Bez ohľadu na tkaninu, ktorú si vyberiete, požiadajte predajcu o vzorku alebo kúsok rezu, ktoré si môžete zakúpiť na požiadanie ešte pred samotnou kúpou pohovky. Ak vzorka nie je k dispozícii, pozrite sa na vankúše.

Týmto spôsobom môžete vidieť materiál pod svetlom vo vašej obývačke a v ladení s ostatnými kusmi nábytku. Keď už miniete viac peňazí, to posledné, čo chcete, je prekvapenie.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu