Je bývanie v provensálskom štýle pre každého?

Pozrime sa spolu na to, aké je to mať kúsok vlastného Provensálska v kuchyni, kúpeľni, spálni či obývačke. Aké výhody so sebou prináša prírodný Provence životný štýl a s čím sa budete musieť zmieriť, ak sa preň rozhodnete.

Internet je zahltený množstvom úžasných fotografií interiéru v provensálskom štýle a určite u mnohých z vás vzbudzujú túžbu po niečom podobnom, čo by ste chceli mať aj vo svojom príbytku. Nádherne presvetlené priestranné miestnosti a dokonale prepracované detaily vyvolávajú pocit útulnosti, estetického prepojenia tónov, farieb, doplnkov a zároveň praktickosti.

Môže mať provensálsky štýl naozaj každý?

Odpoveď na túto otázku je jednoznačná. Môže. Súčasné trendy v bývaní prajú vidieckym a útulno-praktickým štýlom a ponúkajú množstvo tovaru v tomto, ale i podobnom štýle bývania. Modernými sa stali štýly reprezentujúce slovenský vidiek, ktoré sú charakteristické prvkami ľudovej architektúry, ručne robenými doplnkami, masívnym nábytkom a folklórnymi vzormi. Rustikálny nábytok z 18. až konca 19.storočia môžete v okamihu premeniť na originálny kúsok v štýle Provence. Tento štýl bývania je vskutku veľmi flexibilný a môže ho mať takmer každý. Čo si však treba uvedomiť predtým, než sa preň rozhodneme?

Názor celej domácnosti

Provence štýl praje romantickým ozdobám, kvetinovým detailom, svetlým farbám, tapetám. Je to prakticky ženský štýl. Čo však vtedy, ak máte doma muža, ktorému stoja všetky chlpy už len pri pohľade na váš ružový svetrík a otvára sa mu vo vrecku pomyselný nožík pri pohľade na všetky tie košíčky, ružičky a všakovaké doplnky? Máme riešenie. Namiesto svetlých, pastelových farieb zvoľte kompromis. Skombinujte tmavý nábytok a drevené obklady či podlahy s jemnými svetlými doplnkami.

Urobte kompromis a pripravte pre vášho muža praktický a príjemný kútik v štýle Provence - zdroj: www.jerk.cz
Urobte kompromis a pripravte pre vášho muža praktický a príjemný kútik v štýle Provence - zdroj: www.jerk.cz

 

Voľte jemné tóny svetložltej, namiesto záplavy kvietkov si vyberte svetlé pásikavé tapety a sušené dekorácie. Prešívané deky vymeňte za zemité jednofarebné poťahy. Vzor ponechajte iba na vankúšikoch a dečkách. Riasenie na závesoch a záclonách nerobte husté. Doprajte priestoru onú provensálsku vzdušnosť.

 

Nerobte chybu ako mnoho nadšených „provensáliek,“ ktoré štedrý priestor prepĺňajú dekoráciami. Zvoľte zopár jednoduchých, ale dostatočne výrazných ozdôb, ktoré zdôraznia francúzsky štýl a dotvoria miestnosť. Je vaša mužská polovička vášnivým čitateľom? Prekvapte ho vlastným kútikom na čítanie. Je skôr filmový fanúšik? Vytvorte mu príjemnú atmosféru, kde sa bude cítiť ako doma. Je ultramoderný a vy romantická? Skombinujte drevo či kameň so sklom, prírodné materiály a abstraktné vzory. Nenechajte sa zlákať gýčom v podobe sentimentálnych výjavov na obrazoch či lacnou potlačou.

Okrem iného, tmavší nábytok je vhodná alternatíva, ak máte doma malé deti.

Malý byt – Túžite po atmosfére vidieka v hluku a zhone mesta? Vytvorte si kúsok vidieka aj v byte. Zapojte fantáziu a navštívte starožitníctva. Ak nie ste manuálne zdatná, poproste niekoho o pomoc. Vytvorte si zopár zaujímavých kúskov nábytku svojpomocne a za dobrú cenu. Kombináciou jemných farieb stien, dreveného nábytku a vhodných doplnkov máte trochu slniečka z južného Francúzska aj u vás. Ak máte balkón alebo loggiu, pestujte bylinky, ako levanduľu, rozmarín či bazalku. Rozvoňajú celý byt a môžete ňou spestriť aj váš jedálniček.

Svetlé farby – na obrázku vyzerajú krásne – ak ste však zaneprázdnená žena, ktorá nemá na upratovanie čas, rýchlo na ne zabudnite. Vidieť na nich každý nedostatok !

Krb, kozub a finančná náročnosť – každá žena, ktorá chce vytvoriť domov, aký vídame v televízii v romantických filmoch, keď vonku husto sneží a rodina trávi čas spolu v duchu rodinnej pohody, túži po krbe. Finančná náročnosť však mnohým rodinám nedovoľuje zabezpečiť si ho. Čo tak dekoračná alternatíva? Imitácia krbu je vhodnou náhradou. Táto novinka je veľmi populárna a hoci plní iba dekoratívnu funkciu, je veľmi vyhľadávaná.

Okrem problémov, s ktorými sa môžete stretnúť pri zariaďovaní domu či bytu v provensálskom štýle, sú tu aj faktory, ktoré hovoria v prospech romantického vidieka. Terapia farbami je rozhodne jednou z nich.

Pozitívne pôsobenie určitých farieb na psychiku človeka poznali už ľudia v dávnych dobách staroveku. Verili, že farby v sebe ukrývajú istú pozitívnu mágiu, ktorá im pomáha cítiť sa lepšie, alebo naopak, ktorá na nich pôsobí negatívne. V súčasnosti existujú aj solídne výskumy zaoberajúce sa účinkami farieb. Vedci zistili, že nielen jedna farba, ale aj kombinácie farieb majú na človeka rozdielne účinky. Skúste teda porozmýšľať nad svojou obľúbenou farbou, prepojte ju do tohto štýlu a vytvoríte jedinečné miesto, kde sa budete cítiť dobre. Rozširujte radosť charakteristickými kombináciami sýtych jasných farieb s tlmenými farbami prírody.

Ste energická, zábavná a milujete spoločnosť? Obklopte sa farbami, ktoré psychológovia vybrali z výskumov pre vyjadrenie pohybu a činorodosti – žltú, oranžovú, červenú. Pre vašu osobnosť sa hodí Provence štýl reprezentovaný farbami zeme, vidieka, záplavou vzorov z vlčích makov a obilných klasov.

Sú pre vás vlčie maky málo vznešené? Vymeňte ich za tulipány. zdroj: casprezeny.azet.sk
Sú pre vás vlčie maky málo vznešené? Vymeňte ich za tulipány. zdroj: casprezeny.azet.sk

Ste skôr pokojná, tichá a introvertná žena? Siahnite po tichých farbách, ako je kobaltová či ultramarínová. Ste stvorená pre námornícky Provence štýl. Obklopte sa mušľami, pásikmi a olivovými vzormi.

Dodajte domovu atmosféru pokojnej morskej hladiny vo farbách a vzoroch mora. zdroj: diva.aktuality.sk
Dodajte domovu atmosféru pokojnej morskej hladiny vo farbách a vzoroch mora. zdroj: diva.aktuality.sk

 

Ste jemná, staršia dáma, ktorej prednosťami je decentnosť a elegancia? Skúste sa zahaliť do jemných tónov pastelových farieb v kombinácii s tmavofialovými odtieňmi a docieľte atmosféru vidieka s glamour prvkami. Zapojte fantáziu a zvoľte nábytok s nádychom starých čias. Pre vás sa môže stať dokonalým prepojenie štýlu vintage a provence. Perlové a krajkové dekorácie skombinujte s motívom ruže a dokonalý efekt máte zaručený.

Ruže a perly sa v zrelom veku snúbia s eleganciou a distingvovanosťou „femme provencale“, zdroj: grabpage.info
Ruže a perly sa v zrelom veku snúbia s eleganciou a distingvovanosťou „femme provencale“, zdroj: grabpage.info

 

Alebo máte doma malú dámu? Ak ju baví tanec, vytvorte pre ňu priestor, v ktorom sa bude cítiť ako malá baletka. Svetlá farba nábytku a tiež svetlé farby v prípade malého priestoru opticky presvetlia miestnosť. Kútik s toaletným stolíkom pre malú parádnicu a motív baletných črievičiek je ako stvorený do Provence izbičky. Ak sa chcete vyhnúť otrepanej sladkoružovej, siahnite po svetlohnedej, tmavoružovej, fialovej alebo skombinujte bielu farbu s tapetami.

Pre snaživú žiačku vytvorte kútik s písacím stolom s pôsobivou starožitnou lampou a policami na knihy. Ak máte doma malú nezbednicu, čo má rada prírodu a zvieratká, vneste trochu prírody aj do jej izbičky. Spomeňte si na hodiny výtvarnej výchovy a namaľujte jej na stenu jednoduchý strom. Ak ste zdatnejšia v ručných prácach, vyrobte jej vankúšiky a hračky v tvare sovičiek, mačiek alebo psíkov.

Kráľovstvo malej baletky v štýle provence, zdroj: cameocottagedesigns.blogspot.com
Kráľovstvo malej baletky v štýle provence, zdroj: cameocottagedesigns.blogspot.com

 

Provence štýl je skutočne štýlom vhodným pre ženy vo všetkých vekových kategóriách, no nemusí byť blízky každému. Človek preferujúci ultramoderné bývanie určite nesiahne po tomto štýle, no každú ženu, čo sa cíti spätá s prírodou, určite chytí za srdce. Kreatívne ženy ocenia možnosti sebarealizácie a mnohokrát presedlajú aj na iný slovenskej i českej krajine bližší vidiecky štýl a nájdu cestu k svojim koreňom a práci svojich predkov.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu