Keramické vs. teflónové panvice

V rámci zdravého prístupu k životu a stravovaniu sa často rieši aj kvalita materiálov, z ktorých sú vyrobené kuchynské pomôcky. V nasledujúcom článku sme sa preto zamerali na jedno z najbežnejšie používaných kuchynských náčiní – na panvice.

Keramické panvice

Keramika sa do kuchyne dostáva nie len v podobe nožov, ale aj panvíc. Za tento materiál hovoria najmä jeho vlastnosti ako dobrá odolnosť voči vysokým teplotám, nepriľnavosť, tvrdosť a trvácnosť. Keramické panvice dobre znášajú aj teploty presahujúce 400 °C a navyše sa rozohrejú oveľa rýchlejšie v porovnaní s inými panvicami. Majú nepriľnavý povrch, neuvoľňujú toxíny a jednoducho sa udržiavajú, hoci používanie drôtenky sa pri ich čistení neodporúča. Menšou nevýhodou týchto panvíc je vyššia cena a fakt, že sa nehodia na indukčné varné dosky.

byvaj.sk_eshop_tescoma_sk_01

Teflónové panvice

Materiál, vďaka ktorým sa tento druh panvíc stal svetoznámym, je v zásade plast. Odolnosťou sa však môže rovnať s kovmi. Teflónový povrch je nelepivý, nesavý a skvele vzdoruje zubu času. Teflónový povrch panvice nie je tak teplotne stabilný ako povrch keramických panvíc, vydrží zhruba do teploty 260 °C. Môžete však byť bez obáv. Pri bežnom varení, pečení alebo smažení sa v domácnosti pracuje pri teplotách nanajvýš 220 °C, riziko uvoľňovania škodlivých látok je teda úplne minimálne. Ak ale chcete mať 100% istotu, na trhu nájdete panvice s teplotným signalizátorom, ktorý vás na nebezpečenstvo prehriatia včas upozorní.

byvaj.sk_eshop_tescoma_sk_02

Na záver

Na záver je nutné povedať, že všetky kuchynské riady prechádzajú špecializovanými testami, zameranými predovšetkým na bezpečnosť spotrebiteľa. Ak budete dodržiavať štandardné postupy prípravy jedál a používať pri tom materiál na to určený, môžete na taniere servírovať pokrmy bez obáv o svoje zdravie.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu