Koberce a koberčeky, ktoré doslova premení priestor na nepoznanie

Koberce, koberčeky. Sú atraktívne a funkčné, môžu doslova premeniť priestor na nepoznanie a sú jedným z najvďačnejších predmetov na dekoráciu bytov a domov. Správny koberec môže podporiť a zvýrazniť výber nábytku, farby stien a podláh.

[h3]Výber kobercov[/h3]

Výber kobercov v interiéri je dôležitejší ako ste si mohli myslieť. Dokážu definovať priestor, dať im nezameniteľný charakter. Máte možnosť si vybrať štruktúru, farby, tvar a veľkosť akú si len želáte. Či už máte doma plávajúcu podlahu alebo parkety, koberec sa hodí do každého priestoru. Do každej miestnosti vnáša svojskú atmosféru.

Ako vybrať správny koberec? Koberce zvyčajne nie sú lacné (ak ste ich práve nekúpili na lacnom trhu) a obzvlášť koberce s väčšou plochou môžu stáť dosť peňazí . V dnešnej dobe, kde je všetkého dostatok, máme veľký výber z krásnych a zaujímavých kobercov, ktoré sa nachádzajú v obchodoch.

 

[h3]Orientálne koberce[/h3]

 

Môžete si ich pamätáte ešte z detstva v obývačkách starých mám. Veľké hrubé koberce s rôznymi vzormi. Ako plynul čas, tieto koberce sa na chvíľu z módnych trendov stratili, ale opäť sa do nich vracajú. A samozrejme, s miernou obmenou. Orientálne koberce sa nevzťahujú len na jednu krajinu. Pochádzajú z Turecka, Maroka, Indie , Pakistanu, Číny alebo dokonca Vietnamu. Ak by ste chceli vedieť zaradiť tieto koberce do presnej kategórie odkiaľ pochádzajú, museli by ste byť skutočný profík. Nie je to vôbec ľahké. Každý jeden z týchto štátov má vlastnú kultúru a štýl. Tieto koberce nesú v sebe kus histórie. Odhaduje sa, že môžu mať až 2000 rokov. Perzské koberce boli používané nomádmi a kráľmi. Preto vzbudzujú dojem vznešenosti a luxusu. Sú častou dekoráciou v palácoch a chrámoch.

Tento druh kobercov má veľký vplyv na dizajn. Môžete ich kombinovať s moderným nábytkom alebo s vintage štýlom. Vznikne tak príjemný a zaujímavý kontrast.

9eff6d0523aadb4b88c01c215e28003d

80a8ba8a41cda94d42a82414737d548d

[h3]Farba[/h3]

Asi najdôležitejším faktorom pri výbere koberca je u väčšiny ľudí farba. Zlaďte ho s ostatnými kusmi nábytku. Ak milujete pestrofarebné vzory, môžete ich uplatniť práve na koberci. Ak ste zástancom klasiky a neradi experimentujete, stavte na istotu – sivý, biely, čierny koberec a koberec v kombinácii týchto troch farieb určite nič nepokazí.

Ak je v miestnosti veľa farieb a vzorov, bude lepšie keď zvolíte jednofarebný a jednoduchší koberec. V miestnosti si chcete predsa oddýchnuť a nechcete, aby na vás toľko farieb a vzorov pôsobilo rušivo. Ak chcete vzorovaný, naozaj výrazný koberec, voľte ho k jednoduchšiemu nábytku a k tlmenejším farbám. Ak premýšľate nad skutočne odvážnym kúskom, bude lepšie keď najprv vyberiete koberec a potom k nemu doladíte ostatné prvky interiéru v miestnosti. Pri výbere berte v úvahu tóny podlahových krytín, stien a iných pevných povrchových úprav.

Tiež sa uistite, čo vlastne chcete kobercom dosiahnuť. Chcete vytvoriť v miestnosti kontrast? Alebo si radšej prajete, aby bol nenápadný a splynul s ostatnými farbami v miestnosti? Dajte pozor na to, aby farba kobercu pracovala s ostatnými farbami v izbe.

38e1c10f57c533013bf55d6c7ef628c8

 

 

7538917ad9a932dc1ff713ae95dbd8c2
Ak položíte na tmavú podlahu zelený koberec, vytvoríte dojem elegancie a luxusu.

 

Chcete, aby si každý po vstúpení do miestnosti všimol váš koberec? Tento veľký čiernobiely koberec je skutočne výrazný.

222

[h3]Geometrické vzory[/h3]

Vo svete interiérového dizajnu sú geometrické tvary čoraz populárnejšie. Ak hľadáte prepracovaný vzhľad vášho interiéru, neexistuje žiadny dôvod, prečo by ste nemali aj vy začleniť geometrické tvary do vášho domova. Dajú sa ľahko integrovať do priestoru, sú výrazné a dokážu oživiť aj fádnu miestnosť.. Ak si zvolíte do svojho interiéru geometrické tvary, získate tak moderný a trendy vzhľad. To je dôvod, prečo ich ľudia tak milujú.

Geometrické vzory sú veľmi obľúbené aj na kobercoch. Taký rozsiahly koberec zahreje a zároveň rozžiari podlahu. Môžete ich zladiť so vzorom vankúšov, prikrývky alebo s poťahmi sedačky.

029c27358f75345e1c2f7ca25e1ecb88

 

381cb5733a64e00c449d8d97cb54080a

obr.2

7543154affe8fd85cbd3c6c4d9ef1585

 

[h3]Vintage štýl[/h3]

Milujete históriu, ktorú so sebou prinášajú staré veci? Zdá sa vám, že majú s sebe skryté jedinečné vlastnosti? Kombináciou správnych vintage prvkov, môžete dať svojmu domovu perfektnú kombináciu štýlu a vycibreného vkusu. Vintage –look sa dokonale hodí do moderných priestorov. Retro koberce nesú so sebou chladnú atmosféru, ich starý a vyšúchaný vzhľad pomáha udržiavať priestor studeným a zároveň mu dodáva iskru. Môžete si ho zvoliť do interiéru v minimalistickom štýle. Vytvorte harmonickú rovnováhu medzi moderným nábytkom a starým kobercom.

vintage rug

vintage2

vintage4

vintage3

[h3]Materiál[/h3]

Koberec by mal byť na dotyk príjemný, aj keď budete po ňom chodiť bosí. Najlepšie je vyberať si koberce, ktoré sú vyrobené zo 100% vlny. Sú kvalitné a jednoduché na údržbu. Čistenie vám nezaberie veľa času. Hodváb a viskóza sú krásne a dodajú priestoru punc lesku. Ak doma malé deti a zvieratá, môže sa stať, že čistenie bude komplikovanejšie, zaberie vám viac času a tiež nebude jednoduché udržiavať jeho sviežosť. Ako sme už spomínali, koberce nepatria medzi lacné záležitosti. S ich kúpou počítate s nimi na dlhší čas, preto si ich nevyberajte unáhlene.

111

[h3]Nájdite ten správny rozmer[/h3]

Pri výbere veľkosti koberca zohľadňujte veľkosť miestnosti a usporiadanie nábytku, aby ste sa vyhli rušivým efektom. Ak natrafíte tú správnu veľkosť koberca a podarí sa vám nájsť aj správnu štruktúru a vzor, máte vyhrané. Dizajn miestnosti to privedie do dokonalosti. Ak si však s výberom koberca nedáte veľkú námahu, môže sa zdať, že v miestnosti niečo chýba, nie je dokončená. Koberček v obývačke by mal mať veľkosť sedacej časti. Keď sedíte na pohovke, Vaše nohy by mali skĺznuť na textúru a nie na chladnú podlahu. To isté platí aj v kuchyni, ak je koberec umiestnený po stolom. Ak máte miestnosť štvorcového tvaru, bude sa do nej hodiť koberec, ktorý ma tiež štvorcový tvar alebo kruhový. Ak je miestnosť obdĺžnikového tvaru, je vhodné, aby mal aj koberec tento tvar.

 

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu