Maľovanie podľa čísiel si zamilujete v každom veku

Umelecké aktivity sa stávajú koníčkom pre dospelých aj pre deti. Či už vás brzdí známy „syndróm bieleho papiera“, alebo nemožnosť sa rozhodnúť, do čoho sa pustiť, je tu jedno riešenie. Vrhnite sa na maľovanie podľa čísiel. Aktivitu si zamilujete v každom veku a dokonca sa do nej môžu pustiť aj deti.

Maľovanie podľa čísiel ako vyššia úroveň maľovaniek

Veľkým hitom posledných rokov sú maľovanky. Kupujeme si antistresové, zamatové, dokonca vyškrabávacie – možností je obrovské množstvo. Najčastejšie brúsime pastelky na ostro a vyfarbujeme malinké plôšky na papieroch. Pre niekoho je to zábava, iní z nás by sme radšej siahli po poriadnych temperových, olejových či akrylových farbách. Čo nám v tom bráni? Predovšetkým syndróm bieleho papiera či bieleho plátna. Poznáte ho? Je pred vami biela stránka a vy neviete, ako začať. Nechcete nič pokaziť, neviete, kde a ako urobiť prvú čiaru. Je to bežný problém nielen amatérov, ale aj ľudí, ktorí sa kreatívnej činnosti venujú pravidelne. U nás amatérov je však najčastejším.

Maľovanie podľa čísiel je zaujímavá metóda, ktoré nám tento problém pomôže jednoducho prekonať. A nielen to. Sú to maľovanky 2.0. Také, do ktorých sa môžeme pustiť s poriadnymi farbami, štetcom, na veľkom formáte, ak chceme, tak za maliarskym stojanom. Umožnia nám vcítiť sa do skutočných maliarov a vyskúšať si, aké to je byť niektorým z tých najlepších. Nemusíte sa báť, že bude stáť nad bielym papierom či plátnom a počítať minúty, hodiny, dni, týždne ev. mesiace, pretože nebudete vedieť, ako začať. Táto metóda maľby umožňuje amatérom aj pokročilejším z nás začať maľovať ihneď. Otvoríme si príslušnú farbu, vezmeme do ruky štetec a maľujeme. To všetko bez akéhokoľvek zaváhania. Nech už začneme v pravom hornom rohu plátnu, alebo v jeho prostriedku. Či sa pustíme do najmenších detailov, alebo do veľkých plôch. Existujú síce odporúčané postupy, ale nič nebráni tomu, aby ste sa pustili do toho svojho.

Ideálne hobby pre dlhé voľné chvíle aj krátky odpočinok behom dňa

Dnešná doba plná stresu doslova volala po podobnom koníčku. Umožní nám však viac ako antistresové maľovanky. Ak si dáme plátno na maliarsky stojan, ktorý je dnes cenovo veľmi dostupný a môže byť tiež pomerne úsporný na miesto, pomôže nám behom dňa sa poriadne pretiahnuť a trošku zmeniť polohu tela vedľa celodenného sedenia u počítača.

Koronavírus nás pripútal v našich domovoch. Sme doma na home office, možná sme v karanténe, alebo sa nám nechce nikam chodiť, lebo sme zodpovední a nechceme sa nakaziť. Akú zábavu a činnosť si nájsť behom dňa? Čomu sa venovať behom dlhých večerov? Už sme všetko upratali, vytriedili, navarené máme na týždeň dopredu a nikto už nechce žiadne dobroty, pretože nám kazia postavu. Je čas vrhnúť sa na kreatívne tvorenie a umenie. Metóda paint by numbers, ako sa maľovanie podľa čísiel v origináli nazýva, je dnes snáď najmodernejšou globálnou umeleckou aktivitou. Baví sa s ňou každý. Dospelí každého veku, puberťáci aj deti. Zvoliť si máte možnosť rôzne úrovne náročnosti. Od tých jednoduchých až po veľmi podrobné a veľké plátna.

Čo robí maľovanie podľa čísiel tak unikátnym?

Maľovanie či vyfarbovanie podľa čísiel je veľmi zábavná a relaxačná technika. Umožní vám vypnúť mozog a doslova meditovať nad plátnom. Zbavíte sa stresu, zmeníte polohu, užijete si až liečivé pôsobenie farieb.

Vďaka metóde sa môžeme venovať zmysluplnej zábave. Hobby sú dnes drahé. A aj keď vám na prvý pohľad môže cena setu pre maľovanie podľa čísiel pripadať vyššia, rýchlo si uvedomíte, že vlastne o nákladného koníčka nejde. Je to zábava na mnoho dní a večerov. Nič nedokupujete. Všetko dostanete doslova naservírované. U mnohých iných koníčkov sa môže zdať, že drahými nie sú. Potom ale neustále dokupujeme pomôcky, náradie, nástroje a polotovary. Rýchlo zistíme, že nám náš nový koníček pekne čistí účet. V tomto prípade je investícia daná.

Maľovanie podľa čísiel nám zdvihne sebavedomie. Umožní nám vytvoriť umelecké dielko, aj keď podľa návodu a hotovej predlohy. Voľba toho, do čoho sa pustíme, je len a len na nás. Ako začiatočník si máme možnosť zvoliť jednoduchšiu šablónu. Ale nič nám nebráni pustiť sa ani do zložitejšieho plátna. Je to viac o trpezlivosti než o našich umeleckých schopnostiach. Vďaka rôznym stupňom náročnosti sa tak maľovanie podľa čísiel hodí pre malých aj veľkých, uspokojí deti aj začínajúcich umelcov. Môže byť nenáročnou relaxáciou aj výzvou. Predlohy chystajú profesionáli a umelci, ktorí sú garanciou toho, že každý obraz po vymaľovaní vypadá krásne, dokonalo a veľmi verne, aj pokiaľ siahneme po existujúcej umeleckej predlohe.

K dispozícii je obrovské množstvo predlôh. Zvieratá, kvetiny, príroda obecne, zátišia, obrazy s ľudskými postavami, zaujímavé efektné motívy, ale aj konkrétne obrazy veľkých maliarov.

Každý vymaľovaný obraz nás zdokonaľuje. Stále sa zlepšujeme, pracujeme presnejšie, s väčšou istotou, nachádzame si najvhodnejšie metódy, ako na to. Zlepšuje sa tiež naša jemná motorika, ktorá nemusí byť na najlepšej úrovni, či nám postupom veku klesá. Často s ňou môžeme mať problém po rôznych úrazoch, chorobách, či kvôli práci, ktorú robíme. Maľovanie čísiel pre deti pomáha s jemnou motorikou už predškolákom a mladším školákom. Baví však deti každého veku. Rôzne úrovne sú vhodné pre rôzny vek. Pre najmenšie deti sú naviac k dispozícii detské motívy, ktoré sú zaujímavé a lákavé práve pre najmenších. Doprajte deťom, aby si vyskúšali byť umelcami už v detskom veku. Výsledok ich bude motivovať. Naučia sa pracovať so štetcom a farbami, trénujú motoriku, aktivita podporuje ich sústredenie, učia sa farby, ale taktiež čísla. Táto činnosť z nich nemusí vychovať umelca, ale trebárs chirurga, pretože ide vlastne o rovnakú jemnú a pozornú prácu.

Ako začať maľovať podľa čísiel?

Všetko vlastne dostaneme naservírované. Ako bolo povedené, najviac sa táto aktivita podobá našim maľovankám z detstva. Aj tu máme rovnakú úlohu: vymaľovávať jednotlivé plochy farbami. Nemáme však vzor, ako na to, ale akúsi mapu, kde je každá plôška očíslovaná. Aj s takýmito maľovankami ste sa možná už streli. Lenže tentokrát to nie je obyčajné maľovanie pastelkami. Je to dobrodružstvo, kedy sa vžijete do naozajstných umelcov a pod rukami vám vzniká umelecké dielo. Plôška za plôškou dáva vzniknúť umeleckému obrazu, ktorý môže byť dokonca vernou kópiou umeleckého diela. Chcete si namaľovať obraz Van Gogha, Moneta či Josefa Lady? Túto príležitosť máte a budete prekvapení výsledkom. Pustiť sa môžete ale aj do peknej krajiny či zátišiaDokonca si máte možnosť nechať na kľúč pripraviť plátno podľa vlastnej fotografie. A namaľovať si tú.

A čo farby? Tie vôbec nezháňate. S objednaným predtlačeným plátnom dostanete rovno veľmi kvalitné farby. Tie sú rovnako ako plôšky na plátne označené číslami. Dôležité si je uvedomiť, že zložitosť plátna je daná práve veľkosťou plôch, na ktoré je obraz rozdelený, a taktiež množstvom farieb, ktoré pri tvorbe dielka musíte použiť. Dostanete aj štetec. Takže na vás je nachystať si už iba misku s vodou a prípadne maliarsky stojan, pokiaľ teda nebudete maľovať na stole. Ani to sa nevylučuje, ale je to určite menej pohodlné. Plátno si máte možnosť objednať v lacnejšej variante, bez vypnutia do rámu, alebo v ráme. Pokiaľ si ho objednáte v ráme, môžete začať maľovať v podstate okamžite, len čo rozbalíte balíček so zásielkou. Väčšina z nás to naozaj nevydrží a do maľovania sa pustí ihneď.

Ako začiatočník nepodceňte inštruktážny návod k maľovaniu podľa čísiel

Zuty.sk je projekt, kde si môžete vybrať svoje plátno a začať s touto kreatívnou technikou tvorenia – s maľovaním podľa čísiel. Všetko je dokonale pripravené, vrátane návodu, ktorý k svojmu tvoreniu dostanete. Určite si ho starostlivo naštudujte. Ako začiatočníkovi vám veľmi pomôže a vyhnete sa začiatočníckym chybám. Dobrou radou je napríklad začať od svetlejších farieb a vymaľovať vždy všetky plôšky jednou farbou. Skôr ako začnete maľovať susediace plôšky, je treba nechať tie predchádzajúce zaschnúť. Väčšina z nás nemá skúsenosti s akrylovými farmami a aj ohľadne nich dostaneme dobré rady.

Začínate sa báť, že je maľovanie podľa čísiel predsa len zložité, keď k nemu potrebujeme návod? Naozaj nie je. Odpúšťajú sa dokonca aj chyby. Takže pokiaľ sa spletiete a plôšku vymaľujete inou farbou, nechajte ju iba dôkladne vyschnúť a potom ju premaľujte správnou. Krycie akrylové farby s týmto riešením počítajú.

Už maľujete, ale došli vám farby? Farieb dostanete dosť na celé svoje plátno. Ale pokiaľ predsa, pretože ste sa napríklad o farby podelili so svojim potomkom, nie je vôbec žiadny problém si príslušné farby podľa čísla doobjednať.

Maľovanie podľa čísiel ako darček

Možná vás to už pri čítaní týchto riadkov napadlo. Veď je to vlastne ideálny darček pre blízkych. A máte pravdu. Môžete s ním obdarovať umelecky ladených a kreatívnych členov rodiny či priateľov, ale aj tých menej zručných a tvorivých. Ako darček je maľovanie podľa čísiel vhodné pre mladšie aj staršie deti, pre dospelých aj seniorov. Baviť bude ženy aj deti. Hodí sa k narodeninám, pod vianočný stromček, aj ako originálny darček z lásky. Ide tiež o obľúbený svadobný dar pre novomanželov, kedy môžete využiť aj možnosť nechať ako predlohu vytvoriť obraz novomanželov, a to a až do veľkosti 80×120 cm. Čo už je naozaj úctyhodný rozmer plátna.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu