Matrace – aké typy poznáme a ako vybrať ten najlepší?

Matrace sú základom každej postele a starajú sa o kvalitný spánok. Kvalita nášho spánku je priamoúmerná kvalite matracu, máme tak pre vás pár tipov, ako si vybrať najlepší nový matrac.

Určite to poznáte aj vy. Vo svojom obydlí máte matrace, ktoré spoľahlivo slúžia už veľmi dlho, často aj niekoľko desiatok rokov. Ani si nepamätáte, kedy ste matrac kupovali a vlastne ani to, na základe čoho ste ho vyberali. Doteraz sa vám na ňom spalo dobre, pomaly si však začínate uvedomovať, že zub času sa predsa len na vašich matracoch negatívne podpísal a chcelo by to ich výmenu. Keďže ste však matrac veľmi dlho nekupovali, ste stratený. Neviete sa zorientovať v typoch matracov, ktoré sú v dnešnej dobe na trhu a nevyznáte sa dobre vo všetkých výrobcoch a modeloch, aby ste si vedeli vybrať tú najlepšiu ponuku. Avšak, žiadny strach, výber matraca nemusí byť až tak náročný, ako sa na prvý pohľad môže zdať. V dnešnej dobe si v zásade môžete vyberať z 3 typov matracov.

Penový matrac

Práve tento typ matracu je v dnešnej dobe mimoriadne rozšírený, najmä vďaka jeho jednoduchosti. Ako hovorí ich názov, penové matrace sú vyrobené z peny, bližšie, zo „studenej“ alebo HR peny. V dnešnej dobe sa veľkej popularite tešia aj penové matrace s pamäťovou funkciou, ktoré sa od bežných penových matracov líšia práve typom peny. V prípade matracov s pamäťovou funkciou je táto pena mäkšia a pocitovo veľmi príjemná, po ležaní v sebe zanecháva odtlačok človeka alebo predmetu a do pôvodnej polohy sa vracia pomaly. Výhodný je najmä pre tých, ktorí majú problémy s chrbtom a potrebujú matrac, ktorý im plne svojím tvarom prispôsobí.

Latexový matrac

Latex sa môže na výrobu matracov používať v rôznych formách a najmä v rôznej kvalite. Samotný latex je pomerne lacný, latexové matrace sú tak najčastejšie tými najlacnejšími matracmi, ktoré si môžete kúpiť. Netreba sa však nechať nalákať na príliš nízke ceny, lacné latexové matrace sú vyrobené z lacného a nekvalitného latexu, ktorý nie je veľmi príjemný na ležanie.

Pružinový matrac

Pružinový matrac pozná asi každý z nás. Najmä v starých obydliach sa často používali pružinové matrace, ktoré po určitom čase začali typicky vŕzgať. Nenechajte sa však zmiasť, pri kúpe moderného pružinového matracu sa veľmi často stretnete s pojmom taštičkový matrac, ktorý v sebe obsahuje viac pružín, ako obyčajný pružinový matrac, je tak neporovnateľne pohodlnejší, lepšie sa prispôsobuje telu a nevŕzga. Taštičkový sa nazýva práve kvôli tomu, že jednotlivé pružiny sú umiestnené v malých taštičkách, ktoré sú od seba nezávislé, jednotlivé pružiny sa tak skvelo prispôsobujú telu, medzery medzi taštičkami zas zaručujú veľmi dobrú vzdušnosť matracu. Taštičkový matrac je o niečo tvrdší ako obyčajný pružinový matrac, koniec-koncov je však stále pohodlný a hlavne zdravší, keďže príliš mäkký matrac nie je dobrý pre chrbticu.

Ktorý typ je najlepší?

Po tom, ako ste sa oboznámili so základnými typmi matracov, si možno kladiete otázku, ktorý typ je najvhodnejší pre vás. Pri výbere by ste sa v žiadnom prípade nemali riadiť cenou, ale kvalitou. Predsa len, postele sú miesta, v ktorých trávime veľmi veľa životného času, nehovoriac o tom, že nový matrac kupujete raz za 10 rokov, prípadne aj menej často, ak vyberiete naozaj kvalitný matrac a ničím ho neznehodnotíte. Nekvalitné lacné matrace sú nielenže vyrobené z materiálov, ktoré majú horšiu priedušnosť a obsahujú menej prírodných zložiek, ale navyše sa horšie prispôsobujú nášmu telu a spánok na nich je tak často skôr utrpením ako pôžitkom. Odporúčame zamerať sa na ortopedický matrac, ktorý je o niečo drahší, zaručuje však čo najpohodlnejší a najmä najzdravší spánok. Ak hľadáte kvalitné matrace za čo najlepšie ceny, odporúčame matrace od spoločnosti Vegas. Prajeme príjemný spánok na vašom novom matraci!

 

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu