Nenechajte sa od dreva v interiéri odradiť jeho náchylnosťou na kazy

Mnohých odrádza od vytúženého použitia dreva pri budovaní svojho interiéru jeho náchylnosť na vznik kazov. Preto uprednostňujú iné, "neživotné" materiály, ktoré nepracujú, a teda ponúkajú stále vlastnosti. Ak však drevo už na začiatku, pred jeho aplikovaním do priestoru, správne ošetríte, aj ono sa vám za túto starostlivosť odmení dlhou trvácnosťou bez zmeny jeho charakteristík. Ako na to? Práve to vám povieme v nasledujúcich riadkoch.

Podlaha z dlážkovice si vyžaduje náročnejšiu prvotnú starostlivosť

Najčastejším použitím dreva v interiéri je podlaha. Masívna drevená dlážkovica je tradičnou verziou podlahy, ktorá je v popularite aj v dnešnom bývaní. Veď čo iné sa dokáže vyrovnať pohodliu, aké poskytne prírodné drevo. Aby však drevená podlaha vyzerala atraktívne a vydržala dlhé desiatky rokov, musíte jej už pri jej pokladaní dopriať náležitú starostlivosť. Ako prvé je nutné previesť prvé brúsenie, najskôr s použitím brúsneho papiera s hrubým zrnom. Piliny a prach je potrebné dôkladne povysávať a tmelom na drevo zatrieť prípadné medzery či miesta, kde v podlahe drevo chýba. Následne sa prevádza ďalšie brúsenie, s použitím jemnozrnného papiera. Po opätovnom dôkladnom odstránení prachu z brúsenia sa aplikuje ošetrujúci náter, na drevenú podlahu sa odporúča najmä lak, prípadne vosk.

Drevené obkladové profily ošetrite ešte pred ich použitím

Dominantné vyznenie dreva do interiéru prinesiete jeho použitím na stenách. Zvoliť môžete buď klasický tatranský profil z červeného smreku, alebo zrubový profil, ktorý navodí dojem steny z dreveného zrubu. V oboch prípadoch je potrebné drevo ošetriť už pred tým, ako ho vôbec položíte na stenu. Bez výnimky základnej konštrukcie z drevených hranolov. V opačnom prípade sa už k zadnej strane obkladu nedostanete a ten môže začať podliehať rozličným kazom. Jednotlivé dosky tatranského profilu preto natrite z každej strany, spoje nevynímajúc. Klasický tatranec je vhodné ošetriť olejom alebo lakom na drevo. Takisto môžete použiť aj farbu, avšak tú len na vonkajšiu, teda viditeľnú stranu obkladu. Na drevený zrubový profil sa farba príliš nehodí, teda využívajte len olej alebo lak, čím zachováte charakteristický drevený ráz tohto obkladového materiálu.

 

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu