Poradíme vám, čo si všímať pri výbere staršieho bytu

 

Zmena bývania a výber toho nového je zdĺhavý proces. Ak ho plánujete v blízkej dobe podstúpiť, majte pevné nervy. Nájsť dobré ubytovanie je niekedy komplikovanejšie ako sa môže zdať a práve preto je dobré zvážiť, či by sa vám neoplatila kúpa staršieho bytu ako kúpa holobytu. V prvom rade je takýto byt lacnejší a máte možnosť si ho zariadiť presne podľa vašich požiadaviek.

Čo si ale všímať pri výbere staršieho bytu?

Zateplený panelák, alebo nezateplený panelák? 

Aj toto berte do úvahy. V starších nezateplených panelákov sú letá príliš horúce a zimy zase príliš chladné. Zateplenie paneláku pomáha regulovať teploty v interiéri a ak si vyberiete bývanie v tom nezateplenom, pripravte sa na horúčavy cez letá a zimu v zimných mesiacoch. V letných mesiacoch sa panely nezateplených panelákov rýchlejšie nahrejú a tým spôsobia neznesiteľné teplo. V zime vám môžu robiť problémy zle tesniace okná, cez ktoré bude teplo unikať von a už po prvom zimnom mesiaci budete uvažovať nad výmenou okien.

Nové bývanie si jednoznačne vyberajte v zateplenom paneláku.

Umakart, alebo murované jadro? 

Aj toto zváži, ktorý byt si napokon vyberiete. Ak sa zameriate na staršie nehnuteľnosti, je potrebné si pri obhliadke bytu všimnúť, či má daný byt umakartové jadro, alebo má už vymenené a spravené murované jadro. Výmena umakartu za murované jadro vás bude stáť pár tisíc eur + k tomu prirátajte prácu firmy, ktorá nebude robiť zadarmo.

Uprednostnite nehnuteľnosti, ktoré majú už murované jadro. Vyhnete sa tak zbytočným investíciam do takejto finančne náročnej rekonštrukcie. Ak sa vám nebudú páčiť interiérové dvere, tie si ľahko vymeníte za nové krajšie interiérové dvere. Ak ale budete mať umakart, ktorý už má roky slávy za sebou, pripravte si pár tisíc eur len na túto rekonštrukciu.

Poschodie a orientácia bytu 

Zvážte aj výber poschodia. Vyhnite sa vyvýšeným prízemiam a prvým poschodiam, pretože práve v týchto poschodiach býva cez zimu najchladnejšie. Zospodu budete cítiť chlad, pretože pod vami nebude nikto, kto by vás vykúril odspodu. Navyše sa vám môže objaviť na stenách vlhkosť od základov a pivničných priestorov. Môže sa objaviť aj na nezvyčajných miestach, napríklad za obrazmi.

Aj orientácia bytu je dôležitá. Byt musí byť orientovaný aspoň na dve svetové strany. Spálňa by mala byť orientovaná na sever a východ. Obývačka na juh, juhozápad, západ. Kuchyňa na sever, severovýchod, poprípade východ.

 

 

 

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu