Tepelné čerpadlá - ich popularita rastie raketovým tempom, vieme prečo

Obľuba tepelných čerpadiel rastie naprieč Európou už desiatky rokov s tým, že v poslednej dekáde tento trend naberá na intenzite. Nenechajte sa pritom mýliť, je to práve Slovensko, kde dochádza k nejmasívnejšiemu nárastu tohto zdroja tepla. Prečo tomu tak je, to sa dozviete nižšie.

Najskôr uveďme veci do kontextu. Naprieč Európou dochádza k uprednostňovaniu ekologických zdrojov tepla, kedy tepelné čerpadlá získavajú nové pozície na úkor zemného plynu, dreva, vykurovacieho oleja, uhlia a pod. Výroba tepla pre domácnosti sa na celkových emisiách skleníkových plynov v priemyselných krajinách podieľa zhruba 30%, preto táto téma rezonuje tak silno. Pýtate sa, prečo majú práve tepelné čerpadlá "navrch"? Dôvodov je niekoľko.

Prívetivosť k životnému prostrediu

Výroba tepla či chladu prostredníctvom tepelných čerpadiel je prívetivé k životnému prostrediu. Tepelné čerpadlá získavajú energiu na výrobu tepla zo vzduchu či geotermálnej energie umiestnené bezprostredne v okolí čerpadla.

Možnosť lokálneho využitia

Tepelné čerpadlá sú nenáročné na priestor a možno ich využiť prakticky u akejkoľvek budovy. Tento fakt odbúrava starosti s centrálnym riadením dodávok tepla či budovaním nových projektov na diaľkové dodávky ekologického tepla. Namiesto toho, vlády často motivujú dotáciami na obstaranie tepelného čerpadla priamo pre jednotlivé domácnosti.

Stabilný výkon

Ak vyberiete správny typ tepelného čerpadla so zodpovedajúcim výkonom, môžete sa tešiť na stabilné dodávky tepla bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky. To je obrovská výhoda v porovnaní s veternými, solárnymi či vodnými elektrárňami. Navyše, zdroje energií pre tepelné čerpadlá, t. j. vzduch a geotermálne teplo, sú prakticky nevyčerpateľné.

Nižšie účty za energie

Skúsenosti zo západnej Európy ukazujú, že prechod k tepelným čerpadlám môže pre domácnosti znamenať zníženie nákladov na teplo o 25%. Tepelné čerpadlá šetria svojim majiteľom peniaze minuté za samotné palivo (uhlie, zemný plyn, drevo a pod.), Jednotka tepelného čerpadla ako takého má potom minimálne požiadavky na údržbu. Zároveň, prostredníctvom tepelného čerpadla môžu domácnosti získavať lacno nielen teplo, ale aj teplú vodu, čo znamená ďalšie úspory.

Dlhá životnosť

Skúsenosti zo Škandinávie, kde došlo k prvému masívnemu rozšíreniu tepelných čerpadiel už v 70. rokoch minulého storočia, ukazujú, že tepelné čerpadlá sú schopné fungovať desiatky rokov. Dnes pritom máme skúsenosti so životnosťou jednotiek inštalovaných práve v 70. a 80. rokoch, pričom moderné tepelné čerpadlá sú lepšie konštrukčne spracovávané a možno u nich očakávať dlhšiu životnosť a bezproblémovú prevádzku.

Zdá sa, že Európa píše posledné kapitoly príbehu o využívaní energií z fosílnych palív, pričom budúcnosť v oblasti výroby tepla a teplej vody patria práve tepelným čerpadlám. Ak teda vyberáte nový zdroj tepla pre vašu nehnuteľnosť, venujte tepelným čerpadlám zvýšenú pozornosť.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu