Tepelné čerpadlá? Rozhodne áno!

 

Tepelné čerpadlá Vám poskytujú nezávislosť na cenách nerastných surovín, ako sú napr. uhlie, drevo, zemný plyn. Môžete teda ľahšie plánovať výdavky na prevádzku domácnosti a nemusíte sa obávať nečakaných nárastov cien uvedených komodít. Tepelné čerpadlá získavajú energiu zo zdrojov, ktoré sú dostupné po celý rok zadarmo - vody, vzduchu, geotermálneho tepla. Zároveň, s týmto zdrojom tepla Vám odpadajú starosti s dostupnosťou plynových prípojok, nutnosťou skladovať drevo či uhlie a pod.

Moderné tepelné čerpadlá dokážu spoľahlivo vyrobiť dostatok tepla aj pre veľké rodinné domy, a to aj vo veľmi nízkych teplotách. Aj vďaka tomu sa tepelné čerpadlá osvedčili ako primárny zdroj tepla v krajinách Škandinávie. Zároveň, v Slovenskej republike sú dostupné aj lacnejšie čerpadlá vhodné pre vykurovanie napr. zimných záhrad, rekreačných objektov, kôlní apod., nemusíte teda chodiť „s kanónom na vrabce“.

Aby Vám však tepelné čerpadlá prinášali radosť a nie starosť, je nutné riadiť sa niekoľkými zásadami, a to:

  1. Výber tepelného čerpadla konzultovať s predajcom, ktorý má vo svojej ponuke viac typov čerpadiel a je tak schopný Vám objektívne odporučiť vhodný typ.
  2. Inštaláciu tepelného čerpadla prenechať profesionálom. Kvalita inštalácie má zásadný vplyv na výkon i životnosť tepelného čerpadla.
  3. Všetky komponenty čerpadiel kupovať „all-inclusive“, tj. nekupovať kompresor a „krabicu“ u jedného predajcu a následne tesnenia, izolácie, prepojovacie káble a pod. u iného predajcu. Prvý variant výrazne zvyšuje pravdepodobnosť toho, že Vám tepelné čerpadlo bude slúžiť spoľahlivo dlhé roky.
  4. Pri výbere tepelných čerpadiel „staviť na istotu“ a vyberať jednotky, ktorých parametre boli overené nezávislými skúšobnými miestami. Takéto tepelné čerpadlá spoznáte podľa toho, že sú držiteľmi ocenenia Európska značka kvality Q, európskeho štandardu kvality a najvyššej méty, ktoré tepelné čerpadlo môže dosiahnuť. Pri takýchto tepelných čerpadlách máte istotu, že:
  • parametre uvádzané na čerpadle zodpovedajú skutočnostiam,
  • dovozca či predajca čerpadla disponuje dostatočnou technickou podporou a servisnou sieťou s reakčnou dobou do 24 hodín,
  • hlavné komponenty čerpadlá sú vo zhodne s medzinárodnými i národnými predpismi,
  • tepelné čerpadlá majú zaistené dodávky náhradných dielov po dobu najmenej 10 rokov,
  • tepelné čerpadlo spĺňa minimálne požiadavky hodnôt efektívnosti (pozri tu).

Skúsenosti majiteľov postupujúcich podľa vyššie uvedených krokov ukazujú, že investície do tepelných čerpadiel sa môžu vrátiť už počas prvých cca 5 rokov.

 

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu