Viete, ako vyprať sporák na tuhé palivo?

Aj keď sporáky na tuhé palivo dnes nie sú nejako mimoriadne rozšírené, nepochybne sa nájdu ľudia, ktorí si na takúto „exkluzivitku“ potrpia. Sporáky na tuhé palivo si však vyžadujú starostlivosť.

Možno ste si to všimli aj vy, čím ďalej, tým beží doba akosi rýchlejšie. Ako keby sa čas dňa čoraz viac skracoval, pribúda nám čoraz viac a viac povinností, naše dni sa stávajú nabitejšími ako kedykoľvek predtým. Asi je to daň za moderné technológie, ktoré nás odbremeňujú od mnohých iných činností, ktoré v minulosti trvali dlho, dnes ich však stíhame neporovnateľne rýchlejšie. Napríklad, kým ešte v relatívne nedávnej minulosti trvala cesta autom z Košíc do Bratislavy 7 hodín, dnes sa dá zvládnuť bez problémov za 5. Vďaka novým technológiám však často zabúdame na tie staré, ktoré predsa len mali často väčšie čaro. Napríklad také sporáky. V minulosti prevládali sporáky na tuhé palivo, dnes majú neporovnateľne väčšie zastúpenie elektrické sporáky. Našťastie, stále existujú firmy ako napríklad Thorma a Lacunza, ktoré stále vyrábajú sporáky na pevné palivo. Fajnšmekri na tradičné technológie si pri značkách Thorma a Lacunza prídu na svoje.

Údržba? Žiadny problém!

Už z názvu obsahujúceho slovné spojenie „tuhé palivo“ vyplýva, že sporáky na tuhé palivo si asi budú vyžadovať väčšiu pozornosť ako ich moderní elektrickí bratia. Počas prevádzky sa všetky sporáky na tuhé palivo zanášajú sadzami, popolčekom, v niektorých prípadoch aj dechtom. Ak chcete udržať svoj sporák v perfektnom stave, aby mal stále výkon ako nový, musíte mu venovať pozornosť v podobe čistenia. Pri čistení treba využívať jemné materiály, aby ste vnútro sporáku a komína nepoškodili. Použiť môžete napríklad stierky vyrobené z kartónu, staré kefky a metličky. Takýmto spôsobom očistíte sporáky od sadzí a popolčeka. Čierne lepkavé usadeniny s nepríjemným zápachom sú znakom vážneho problému – dechtu. Jeho prítomnosť značí poruchu komína alebo samotného sporáka, pri jeho objavení je niekedy potrebné celý systém nahradiť novým. Pri správnej starostlivosti vám však sporáky na pevné palivá vydržia skutočne dlho a fungovať budú bez najmenšieho problému. Ak ste aj vy fanúšikmi tradičných technológií v oblasti sporákov, pozrite si ponuku značiek Lacunza alebo Thorma. Získate sporák, ktorý len tak hocikto doma nemá!

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu