Základom kvalitného spánku je dobrý matrac. Viete, ako dlho vám vydrží?

Spánkom trávime priemerne jednu tretinu života, jeho kvalite je potrebné venovať dostatočnú pozornosť. Jeden z najdôležitejších faktorov je spať na dobrom matraci. Viete však, koľko rokov vám vydrží?

Priemerná životnosť je sedem rokov

Väčšina ľudí rieši nákup nového matraca až vtedy, keď sa ráno budia s bolesťami chrbta alebo krčnej chrbtice, keď sa matrac začína trhať alebo doslova rozpadať. Pokiaľ vám záleží na vlastnom zdraví a na kvalitnom spánku, neváhajte svoj matrac vymeniť, ak je na prvý pohľad preležaný alebo sa uprostred neho vytvárajú jamky.

Dôležitým identifikátorom je aj nepríjemné vŕzganie, ktoré matrac pri pohybe matrac vydáva. Ak na jeho povrchu cítite hrbole alebo predierajúce sa pružiny, ak je poťah roztrhaný alebo sa z neho šíria podivné vône, neotáľajte a matrac čo najskôr vymeňte. Hoci je váš matrac kvalitný, rátajte s tým, že po vašom boku nevydrží po celý život. Jeho priemerná životnosť je približne sedem rokov. Závisí to však od viacerých faktorov, dôležitý je najmä materiál, z ktorého je vyrobený.

Za kvalitu sa oplatí priplatiť

Pokiaľ je pre vás dobrý spánok dôležitý, investujte do obojstranného matraca. Nezabudnite však, že je potrebné pravidelne ho otáčať, aby sa tlak efektívne rozložil na obe strany. Okrem toho, že matrac otočíte na druhú stranu, ho môžete aj preklopiť, čiže tam, kde ste mali hlavu, budete mať po otočení nohy. Hmotnosť sa tak rozloží ešte účinnejšie a životnosť sa výrazne predĺži.

Podstatným faktorom je aj výber roštu. Správny podklad je veľmi dôležitý najmä pri penových matracoch, najvhodnejšie je položiť ich na lamelové rošty, ktoré sú pružné a tlmia tlak vyvíjaný na matrac. Celková výdrž závisí najmä od kvality matraca a materiálov, z ktorých je vyrobený, preto sa pri nákupe matraca neobávajte vyššej ceny, nebudete ho totiž musieť po piatich rokoch meniť.

Okrem vytvárania preležanín a povrchového opotrebovania je ďalším dôvodom na výmenu matrac hygiena. Pot, ktorý naše telo v noci vylučuje, sa dostáva do matraca, a vytvára vhodné podmienky na množenie mikroorganizmov. Časom sa v ňom môže nahromadiť také množstvo, že z hygienických dôvodov nie je vhodné ho ďalej používať. Kvôli hygiene by sme mali raz až dvakrát do mesiaca prestieradlo vymeniť, poťah vyprať a matrac vyvetrať a dôkladne povysávať.

 

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu