V živote každého človeka nastanú situácie, kedy stoji pred vážnym rozhodnutím. Môže to byť výber školy, povolania, správneho životného partnera alebo výber bývania. Minimálne raz za život, každý z nás rieši aj bytovú otázku. Ak už ste dospeli do tohto štádia a zvažujete kúpu bytu, tu je zopár rád a informácií ako sa správne rozhodnúť .
V prvom rade si treba zodpovedať niekoľko zásadných otázok. Na základe ich vyhodnotenia sa potom zamerať na konkrétne byty a lokalitu. Ak by sme to neurobili, budeme mať vo vyhľadávaní chaos. Vybraný byt nemusí splňať naše potreby a neperspektívne obhliadky nás budú stáť kopec času a zvyšovať nervozitu. Na realitnom trhu je veľmi veľa ponúk a je ťažké sa v nich zorientovať, ak presne nevieme čo chceme.
Do úvahy treba vziať poschodie, balkón, pivnicu, parkovanie, pôvodný stav či rekonštrukciu, novostavbu, centrum mesta alebo vytypované mestské časti. Iné potreby z pohľadu bývania má mladá dvojica, ktorá sa chce osamostatniť a iné kritériá si určí rodina s malými deťmi, ktorá potrebuje väčšie priestory na bývanie. A samozrejme úplne iné priority majú starší manželia už s odrastenými deťmi, či seniori. Vhodné je tiež určiť si finančný strop, ktorý vás nezruinuje. Práve naopak, poskytne vám ešte menšiu finančnú rezervu.
Ak ste mladá dvojica alebo single hľadajúci svoje prvé bývanie, nemusíte sa obmedzovať názormi či potrebami ostatných členov rodiny. Pre vás bude výber vášho bývania podstatne jednoduchší. Zvážte vzdialenosť bytu od miesta kde pracujete, spôsobi dopravy a času stráveného cestovaním do práce. Ďalej aké sú možnosti športového a kultúrneho vyžitia v predmetnej lokalite ako aj nočný život.
V neposlednom rade zvážte aj veľkosť bytu, počet spální. Nekupujte si zbytočne veľké 3 a viac izbové byty. Neberte si vysoký hypotekárny úver, ktorý neprimerane zaťaží váš rozpočet. V tejto fáze života je to zbytočné. To, že sa vám dnes darí, ešte neznamená, že to tak bude o 10-15 rokov. Hypotéky sú dlhodobé úvery, niekedy až na niekoľko desiatok rokov. Voľné finančné prostriedky si odkladajte na sporiaci účet, zídu sa neskôr. Ak si po čase budete chcieť založiť rodinu, je výhodnejšie vymeniť malý byt za väčší s doplatkom alebo pôvodný predať a kúpiť iný.
Časom sa rodina rozrastá a to, čo bolo vyhovujúce pre dvojicu, už nie je postačujúce pre rodinu s deťmi. Tu sa v prvom rade treba zamerať na veľkosť bytu, či sa v okolí nachádzajú detské ihriská, škola, škôlka, detský lekár a pod. ..
Pozor si treba dať aj na výber poschodia. Ak bytový dom nemá výťah a vyberiete si byt na 3 posch., pričom máte malé dieťa v kočíku, môže to byť problém. Netreba zabúdať ani na vzdialenosť bytu a lokality od miesta výkonu práce. Dôležitú úlohu tu zohráva niekoľko faktorov a to: či je mamička doma na materskej dovolenke alebo chodia rodičia do práce, či sú deti školopovinné, či rodina vlastní auto, prípadne ako ďaleko je zastávka MHD. To všetko stojí čas a peniaze.
Starší ľudia, dôchodcovia a čiastočne imobilní ľudia by v prípade, ak bytový dom nedisponuje výťahom, mali brať do úvahy prízemie alebo 1.poschodie. Ak bytový dom má výťah, zistite si v akom je stave či nebýva často pokazený. Tiež či v danej lokalite je dostatok zelene na prechádzky, lavičky, dostupnosť MHD, základné potraviny a lekár. Tiež si zvážte vzdialenosť vášho nového bývania od detí a rodiny, veľkosť bytu a platby do fondov, za energie a pod. Dôchodcovia ktorí majú nízky dôchodok, by mali uprednostniť menšie byty, kde sú mesačné náklady podstatne nižšie.
Zhrnutie niekoľkých všeobecných odporúčaní keď idete na obhliadku. Veľa sa pýtajte, veľa sa dozviete. Všímajte si okolie a ľudí pohybujúcich sa v danej lokalite. V byte si všímajte skryté vady ako napr. funkčnosť sietí (plyn, voda, elektrina), či pod čerstvo vymaľovanými stenami nie je zakrytá pleseň alebo praskliny. Zistite si mesačné platby, zálohové platby za energie, správcu bytového domu. To, či je daný byt v osobnom vlastníctve predávajúceho, si overte na internetovej stránke katastra nehnuteľností SR www.katasterportal.sk. Z listu vlastníctva viete vyčítať aj rozmery bytu, komu patrí pozemok pod bytovým domom, či sedí číslo domu, bytu a poschodie, či je byt zaťažený nejakou ťarchou apod..
Ak dodržíte vyššie spomínané odporúčania, máte veľkú šancu vybrať pre vás ten vhodný byt a vyhnúť sa neskôr rozčarovaniu z nesprávneho rozhodnutia.