Ako vymaľovať sadrokartón

Praktický sadrokartón znižuje stropy, odhlučňuje miestnosti, mení usporiadanie bytu, maskuje nepekné steny. Určité nástrahy však skrýva jeho maľovanie.

Aj keď sadrokartónový povrch vyzerá čisto a hladko, má tmelené spoje, ktoré by mohli po vymaľovaní spôsobiť fľaky. Preto sa im vyplatí venovať pozornosť, ešte než vezmete do ruky maliarsky valček.

Podstatné je dosiahnuť jednotné plochy bez rýh

Sadrokartónové spoje sa musia dobre zbrúsiť, aby boli v rovine s celou plochou. Pri hľadaní chýb na sadrokartóne pred maľbou Vám pomôže silné bočné svetlo, ktoré vytvorí tiene na hrboľatých miestach. Dôležité je vyriešiť každý detail, pretože nerovnosti by nemilosrdne vystúpili hlavne pri večernom osvetlení. Celkom problém napríklad pri reprezentatívnej kancelárií…

Zbrúsenie sadrokartónu dosiahnete použitím veľmi jemnej sadrokartónovej brúsnej mriežky. Niekedy pomôže iba nové zatmelenie inkriminovaného miesta, ktoré sa po zaschnutí opäť prebrúsi. K tomuto účelu je nutné vybrať tmel pretierateľný  interiérovou farbou, obvykle akrilový. Pokiaľ stavbári použili mastné tmely, pomôže ich pretretie základnou syntetickou farbou, ktorá vytvorí požadovaný predel.

Ďalší krok: penetrácia na sadrokartón

Nevyhnutný špeciálny interiérový penetračný náter na sadrokartón zaistí zjednotenie plochy z hľadiska savosti. Vďaka nemu bude maliarska farba dobre kryť a taktiež sa zníži jej spotreba. Podľa expertov na farby penetrácia rovnako ušetrí mnoho peňazí, pretože je lacnejšia než farba, ktorá by prípadne musela savosť zaistiť miesto nej.  Penetrácia vykonaná v jednej dostatočnej vrstve sa po doporučenom nariedení kompletne vsakuje do podkladu.

A maľujeme!

Na takto pripravený podklad stačí dve vrstvy farby na sadrokartón s riedením do 10 percent. Odborníci radia nekombinovať rôzne druhy penetrácií a farieb – pre dosiahnutie dokonalého výsledku má byť všetok použitý materiál jedného druhu (napríklad akrilová penetrácia nie je určená k úprave podkladov pred silikónovými a silikátovými nátermi). Krajší biely náter zaistí biela farba s vyšším percentom belosti, ale je o niečo drahšia.

Ideálnymi nástrojmi pre maľbu sadrokartónu sú valčeky s krátkym vlasom, rohové valčeky a ploché štetce, ktoré doladia horšie prístupné miesta.

Ako vymaľovať sadrokartónový strop

Znížený strop zo sadrokartónu dokáže schovať praskliny a iné nedokonalosti pôvodného stropu. Je rovný, hladký a môže niesť aj podhľadové svietidlá, čo je hit poslednej doby. Určitú pozornosť si však žiada maľba sadrokartónového stropu.

1) Zbrúsenie tmelených spojov

Kritické je predovšetkým zatmelenie šróbov a škár, hlavne medzi sadrokartónovým stropom a stenami, ktoré by mohli po vymaľovaní nepekne vystupovať. Použite teda silné svetlo, vyhľadajte každučkú nerovnosť a poctivo ju zbrúste veľmi jemnou brusnou mriežkou na sadrokartón. Môže sa stať, že budete nútený použiť ešte jednu vrstvu akrilátového pretierateľného tmelu na prechod medzi sadrokartónovým stropom a stenami. Po zaschnutí ho opäť prebrúste.

2) Penetrácia sadrokartónu

Ďalším krokom je penetrácia – teda použitie interiérového penetračného náteru na sadrokartón. Táto dôležitá vrstva vyrovná savosť podkladu, na ktorom potom budú dobre držať farby.

3) Niekoľko vrstiev farby na sadrokartón

Špeciálne prípravky existujú aj na náter sadrokartónu a majú byť rozhodne rovnakého typu ako použitá penetrácia. Obvykle stačí dve vrstvy s riedením do desať percent, ale riaďte sa vždy návodom na farbe alebo radami odborníkov.

Na strop nanášajte farbu v pruhoch cez seba a dôkladne ju roztierajte. Dobrým pomocníkom je valček na tyči – na sadrokartón s krátkym vlasom. Pomôžu Vám aj rohové valčeky a na doladenie ploché štetce. Nástrojov je minimum – úspešné vymaľovanie sadrokartónu tkvie v precíznosti.

Výhody sadrokartónového stropu

Sadrokartón sa priemyslovo vyrába už viac než 100 rokov. Steny a stropy z tohoto materiálu sú dobrou voľbou, pretože majú dlhú životnosť, izolujú a ľahko sa inštalujú. S trochou starostlivosti naviac ich natriete rovnako kvalitne ako bežné podklady.

Výhodou je aj to, že stropy nie je nutné maľovať tak často ako steny. Pokiaľ na ne použijete neutrálnu bielu farbu, zvlášť s vyšším percentom belosti, opticky zväčšíte miestnosti a podľa nálady môžete meniť už iba farby stien.

Maľba sadrokartónového stropu, obzvlášť tá prvá na bielo (po zatmelení, zbrúsení nerovností a penetrácií) je teda skôr jednorazová práca. Jej časovú náročnosť vyrovnáva mnohoročný efekt dokonalého povrchu.

Zdroj: Domymyfieb.sk – experti na farby a laky

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu