Obývame starší rodinný dom. Pod jeho strechou je nevyužité podkrovie. Nemohol by v ňom vzniknúť nový byt? Napríklad pre dospievajúce deti alebo mladý pár, ktorý si ešte iba začína riešiť vlastné bývanie.
Ak sa rozhodneme pre prestavbu podkrovia v stávajúcom obývanom rodinnom dome, či už svojpomocne alebo dodávateľsky, začneme tým, že sa pozrieme na budúci obytný priestor realisticky. Musíme zhodnotiť stav tejto časti domu, najmä z hľadiska statiky (či je posledné podlažie domu schopné uniesť napríklad vaňu plnú vody, ktorá pôsobí na podlahu úctyhodným tlakom), avšak aj z hľadiska životnosti niektorých stavebných konštrukcií, elektrických a vodovodných rozvodov a strechy. Do väčšiny starších podkrovných priestorov treba priviesť kompletné rozvody plynu, vody, kanalizácie a kúrenia. A prestavba podkrovia nie je najlacnejšou záležitosťou.
Ak sme sa aj napriek zisteniu daných podmienok rozhodli pre premenu podkrovia, nasledujú úvahy nad rozvrhnutím priestoru.
Pokiaľ máme vlastnú predstavu, nemusíme platiť za architektonický návrh, avšak môže sa nám stať, že s výsledkom nakoniec nebudeme spokojní. Projekt a projektovú dokumentáciu však potrebujeme bezpodmienečne – a tá nie je zadarmo. Pomerne značnú čiastku môžeme ušetriť, ak si čistiace a búracie práce budeme robiť sami.
Ak sme sa rozhodli pre prestavbu podkrovia, začnime tým, že si zložíme ružové okuliare a budeme sa snažiť reálne využiť skúsenosti tých, ktorí už takúto prestavbu realizovali. Porozprávajme sa a poučme sa radšej z omylov druhých! Vyjde nás to určite lacnejšie ako sa učiť na vlastných chybách.
Nie vždy a za každých okolností treba zložité, rozsiahle a nákladné úpravy realizovať preto, aby interiér rodinného domu získal inú podobu. Najjednoduchších a najlacnejším riešením v prípade, ak sú miestnosti v dome dostatočne rozmerné, je uplatnenie ľahkých montovateľných a prestaviteľných priečok. Takto veľmi jednoducho môžeme realizovať rôzne dispozičné zmeny, vrátane premiestnenia dverí a nového rozdelenia miestností.
Ďalším obytným priestorom pod strechou domu skvalitníme aj celkové bývanie, najmä zateplením podkrovného priestoru. (Neraz spolu s prestavbou strechy realizujú aj zateplenie obvodových stien.)
Šikmé priestory pod strechou využijeme pre svoju útulnosť a neopakovateľnosť aj v novostavbách. Musia však spĺňať niektoré podmienky, aby v nich vzniklo zdravé, estetické, kvalitné a energeticky nenáročné bývanie. Zvýšenú pozornosť preto musíme venovať výberu vhodných tepelno-izolačných materiálov, spôsobu realizácie a správnemu návrhu skladby všetkých vrstiev. Okrem dobrých tepelno-izolačných vlastností musí byť použitá nehorľavá izolácia, ktorá má dlhú životnosť, dobré zvukovo-izolačné parametre a ktorá je elastická a ľahká. Vlastnosti izolačného materiálu do značnej miery predurčuje surovina, z ktorej sa vyrába.
Pokiaľ realizujeme šikmú strechu so zateplením, je dobré preštudovať si jednotlivé skladby vrstiev, tak ako to predpisuje výrobca. Dôležité je dodržiavať predpísanú hrúbku izolácie, nezabudnúť na parozábranu (bráni prestupu vlhkosti z obývaných priestorov do izolácie a ak navlhne, neplní svoju funkciu), dodržiavať odvetranie tepelnej izolácie (plní funkciu vysúšania a v lete chladí). Pod samotnú krytinu sa dáva fólia, ktorá bráni zatečeniu strechy pri prípadnom poškodení krytiny. Pri šikmých strechách so zateplením je dôležité dodržiavať aj predpísané detaily pri rímse, okolo prestupov a podobne. Každý dodávateľ krytiny, prípadne kompletnej strechy, nám poskytne presné detaily riešení. (ib)