Ďalší byt v podkroví alebo nové podkrovné bývanie

Obývame starší rodinný dom. Pod jeho strechou je nevyužité podkrovie. Nemohol by v ňom vzniknúť nový byt? Napríklad pre dospievajúce deti alebo mladý pár, ktorý si ešte iba začína riešiť vlastné bývanie.

Ak sa rozhodneme pre prestavbu podkrovia v stávajúcom obývanom rodinnom dome, či už svojpomocne alebo dodávateľsky, začneme  tým,  že sa pozrieme  na budúci obytný priestor realisticky. Musíme zhodnotiť stav tejto časti domu, najmä z hľadiska statiky (či je posledné podlažie domu schopné uniesť napríklad vaňu plnú vody, ktorá pôsobí na podlahu úctyhodným tlakom), avšak aj z hľadiska životnosti niektorých stavebných konštrukcií, elektrických a vodovodných rozvodov a strechy. Do väčšiny starších podkrovných priestorov treba priviesť kompletné rozvody plynu, vody, kanalizácie a kúrenia. A prestavba podkrovia nie je najlacnejšou záležitosťou.

Ak sme sa aj  napriek zisteniu daných podmienok rozhodli pre premenu podkrovia, nasledujú úvahy nad rozvrhnutím priestoru.

Pokiaľ máme vlastnú predstavu, nemusíme platiť za architektonický návrh, avšak  môže sa nám stať, že s výsledkom nakoniec nebudeme spokojní. Projekt a projektovú dokumentáciu však potrebujeme bezpodmienečne – a tá nie je zadarmo. Pomerne značnú čiastku môžeme ušetriť,  ak si čistiace a búracie práce budeme robiť sami.

Ak sme sa rozhodli pre prestavbu podkrovia, začnime tým, že si zložíme ružové okuliare  a budeme sa snažiť reálne využiť skúsenosti tých, ktorí už takúto prestavbu realizovali. Porozprávajme sa a poučme sa radšej z omylov druhých! Vyjde nás to určite lacnejšie ako sa učiť na vlastných chybách.

Nie vždy a za každých okolností treba zložité, rozsiahle a nákladné úpravy realizovať preto, aby interiér rodinného domu získal inú podobu. Najjednoduchších a najlacnejším riešením v prípade, ak sú miestnosti v dome dostatočne rozmerné, je uplatnenie ľahkých montovateľných a prestaviteľných priečok. Takto veľmi jednoducho môžeme realizovať rôzne dispozičné zmeny, vrátane premiestnenia dverí a nového rozdelenia miestností.

Ďalším obytným priestorom pod strechou domu skvalitníme  aj  celkové bývanie,  najmä zateplením podkrovného priestoru. (Neraz spolu s prestavbou strechy realizujú aj zateplenie obvodových stien.)

Šikmé  priestory pod strechou využijeme pre svoju útulnosť a neopakovateľnosť aj v novostavbách. Musia však  spĺňať niektoré podmienky, aby v nich vzniklo zdravé, estetické, kvalitné a energeticky nenáročné bývanie.  Zvýšenú pozornosť  preto musíme venovať  výberu vhodných tepelno-izolačných materiálov, spôsobu realizácie a správnemu návrhu skladby všetkých vrstiev. Okrem dobrých tepelno-izolačných  vlastností musí byť použitá nehorľavá izolácia, ktorá má dlhú životnosť,  dobré zvukovo-izolačné parametre a ktorá je elastická a ľahká. Vlastnosti izolačného materiálu do značnej miery predurčuje surovina, z ktorej sa  vyrába.

Pokiaľ realizujeme šikmú strechu so zateplením, je dobré preštudovať si jednotlivé skladby  vrstiev,  tak ako to predpisuje výrobca.  Dôležité je dodržiavať  predpísanú hrúbku izolácie, nezabudnúť na parozábranu  (bráni prestupu vlhkosti z obývaných priestorov do izolácie a  ak navlhne, neplní svoju funkciu),  dodržiavať odvetranie tepelnej izolácie (plní funkciu vysúšania a v lete chladí).  Pod samotnú krytinu sa dáva fólia, ktorá bráni zatečeniu strechy pri prípadnom poškodení krytiny. Pri šikmých strechách so zateplením je dôležité dodržiavať aj predpísané detaily pri rímse, okolo prestupov a podobne. Každý dodávateľ  krytiny, prípadne kompletnej strechy, nám  poskytne  presné detaily riešení. (ib)

Do pozornosti!

  • Pri prestavbe podkrovia môžeme ušetriť –  čiastočne využijeme starý stavebný materiál, tehly, prípadne zachovalé trámy zo zbúraných objektov.
  • Na oknách by sme šetriť nemali. Neverme veľmi lacným ponukám. Nechajme si poslať cenové ponuky od viacerých firiem a presvedčme sa, či obsahujú i cenu za montáž a demontáž okien, kovanie, prípadne vonkajšie a vnútorné parapetné dosky. Pri strešných oknách sa radšej spoľahnime na produkt renomovaného výrobcu, ktorý obsahuje kompletný systém i utesnenie.
  • Zaujímavou alternatívou k strešnému oknu je napríklad presvetlenie priestorov pomocou sklených strešných tašiek.
  • Voľbu strešnej krytiny neponechávajme bez dôkladnej úvahy. Pokiaľ budeme klásť novú krytinu, poraďme sa s odborníkom, či konštrukcia strechy novú ťažšiu krytinu udrží.
  • Ušetriť môžeme predovšetkým na tom, že konštrukciu krovu ponecháme "v pôvodnom znení" a nebudeme ju chcieť dvíhať, prípadne meniť jej základný tvar. (ib)

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu