Hlavné výhody využívania tepelných čerpadiel na Slovensku v roku 2021 a rokoch nasledujúcich

Dopyt po tepelných čerpadlách rastie v Európe od roku 2012, pričom medzi najrýchlejšie rastúce trhy patrí aj Slovensko. Poďme sa spolu pozrieť, aké výhody môžete získať v prípade, že aj vy začnete využívať na výrobu tepla a teplej vody tepelné čerpadlá.

Konkrétne výhody v podobe ušetrených súm na energie či úsporu miesta sú závislé na viacerých faktoroch, napr. zvolenom type čerpadla, tepelných stratách budovy či rozmeroch nehnuteľnosti, poďme sa teda pozrieť na tzv. univerzálne výhody tohto zdroja tepla, a to:

  • Spoľahlivosť, ktorú tepelné čerpadlá preukazujú už od 70. rokov minulého storočia, kedy došlo k ich prvému masovému rozšíreniu v Európe, konkrétne v Škandinávii, kde tento zdroj tepla úspešne nahrádza neekologické a neekonomické kotle na vykurovacie oleje. Zároveň, tepelné čerpadlá sú schopné fungovať spoľahlivo aj v dlhých a chladných zimách tejto oblasti.
  • Nižšie účty na energiu bez ohľadu na to, aký zdroj tepla využívate teraz. Tepelné čerpadlá zem/voda sú dlhodobo zdrojom tepla s najnižšími prevádzkovými nákladmi na ohrev tepla a vody.
  • Nezávislosť na externých dodávkach energií, či už ide o plyn, drevo, uhlie a pod. Okrem toho, tepelným čerpadlám nemusíte skladovať zásoby paliva, samo si ich odoberá z okolia, či už v podobe vonkajšieho vzduchu či geotermálneho tepla.
  • Zdroj tepla, do ktorého nie je nutné prikladať a je možné ho ovládať cez diaľkové ovládanie.
  • Zdroj tepla, ktorý zodpovedá aktuálnym požiadavkám na ekológiu i ekonómiu prevádzky, v dohľadnej budúcnosti vám tak nehrozí zákaz ich používania, ako je to napr. pri kotloch na tuhé palivá.
  • V prípade, že nevylučujete v budúcnosti predaj nehnuteľnosti, ako aj zdroj tepla, ktorý si získava obľubu kupujúcich na realitnom trhu.

Zároveň, v závislosti od zvoleného typu tepelného čerpadla sa môžete tešiť aj na funkcie ako:

  • schopnosť plniť funkciu klimatizácie,
  • možnosť ohrevu teplej vody, a to vrátane vody v bazéne,
  • napojenie na fotovoltaické zariadenie a efektívne využívanie energie ním vyrobenej.

Viac o jednotlivých typoch tepelných čerpadiel sa dozviete na internetových stránkach spoločnosti IVT sro, pozri https://www.ivt.sk/sk/typy-tepelnych-cerpadiel, priamo na stránkach tejto spoločnosti môžete vďaka sprievodcovi výberom čerpadla zistiť, ktorý z typov je najvhodnejšie pre vašu nehnuteľnosť.

Zdroj obrázku:
Christian Delbert / Shutterstock.com

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu