Obnova starých okien

Nie každý majiteľ rodinného domu alebo vidieckej chalupy sa rozhodne pre obnovenie starých okien. Veď v súčasnosti trh ponúka rôzne možnosti, aj ako nahradiť staré okná novými – vyrobenými z moderných, súčasných materiálov – avšak na nerozoznanie od pôvodných. Staré, tradičné okná však boli spravidla vyrobené z kvalitného dreva -  a po výrobe „sa konzervovali“, teda, napúšťali horúcou fermežou, čím sa drevo minimálne poškodilo a zachovalo si na dlhé roky svoje pôvodné vlastnosti.

Dôvody prečo robiť na starších oknách opravy, či už svojpomocne alebo nájsť šikovného odborníka, je jednak vylepšenie ich vlastností  - zamedzenie prenikania studeného vzduchu, lepšie tepelne izolačné vlastnosti, odstránenie plesní a, samozrejme, predĺženie životnosti. A ako pridanú hodnotu získame lepšie estetické vlastnosti a pôvodnú krásu, pôvodný štýl. Je to predsa kus histórie! A oprava a úprava starých okien vyjde o polovicu lacnejšie ako nové okná.

Oprava starého okenného rámu nie je náročná. Začneme odstránením poškodeného tmelu a farby. Rám napustíme hydroizolačnou látkou a natrieme povrchovou vodovzdornou farbou. Ošetrenie okenného rámu zakončíme bezfarebným lakom, ktorý predĺži jeho životnosť. Poškodený a popraskaný tmel nahradíme novým sklenárskym tmelom a po miernom zaschnutí ho zatrieme olejovou syntetickou farbou, čím zastavíme ďalšie tvrdnutie. Utesnenie skla v krídle okna môžeme urobiť aj silikónom na sklo alebo univerzálnym silikónom. Suché hrany škár očistíme a zbavíme mastnoty. Medzery okolo rámu môžeme vyplniť ovčou vlnou, čo je v súčasnosti účinnejšie ako PUR pena, ktorá nemusí zabezpečiť vzduchotesnosť.

Porušenie mechaniky zatvárania okna je na starších oknách často spôsobené nevhodným natieraním v minulosti, keď náterová hmota zaschla v zámkoch alebo pántoch a znemožnila riadne zatvorenie okna a jeho spoľahlivé zaistenie v zatvorenom stave. Opraviť poškodenú mechaniku zatvárania je pomerne jednoduché. Niekedy postačí iba očistenie kovania, aby sa dalo okno ľahko a riadne zatvoriť.

Izolácia starého okna sa dá zlepšiť až dvojnásobne, a to vložením ďalšieho skla do starého krídla alebo výmena pôvodného skla za tepelnoizolačné dvojsklo. Musíme však zvážiť, či pánty rámu a krídla unesú zvýšenú záťaž, a dávať pozor aj na estetiku, či sa nezmení vzhľad okna. Staré aj nové sklo je potrebné dôkladne utesniť tmelom.

Pri oprave okna, najmä pri rozsiahlejšej rekonštrukcii domu, by sme nemali zabudnúť na odstránenie netesností okolo okna - utesniť medzery špeciálnym tmelom, aby sme v zime nemali nekontrolovaný nežiaduci únik tepla, respektíve prenikanie studeného vzduchu z vonku.  Ak robíme väčšiu opravu, po odstránení omietky sa oplatí utesniť medzeru vlnou alebo konope.

A nezabudnite na vetranie! Týka sa to skôr situácie pri radikálnej výmene okien, avšak dôsledným utesňovaním môžeme dospieť k stavu budovy, pri ktorom steny „nedýchajú“ a následne sa objaví  na nich pleseň. V tomto prípade treba pravidelne vetrať alebo zabezpečiť stále vetranie, napríklad jednoduchými rekuperačnými vetracími jednotkami zabudovanými do steny. (ib)

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu