Oprava a výmena podláh - Plávajúce podlahy

Zo skúseností vyplýva, že nie vždy všetko, čo sa skloňuje v reklame v superlatívoch je najlepšie. V nemalej miere sa to týka moderných plávajúcich podláh, ktoré ponúka množstvo výrobcov a predajcov. Tento, často hit každej prestavby bytu, má síce aj prednosti (podlaha je pružná,  pretože sa kladie voľne na podklad a mäkký „nášľap“ chráni kĺby a šľachy), avšak než sa rozhodneme pre výmenu starej podlahovej krytiny za plávajúcu podlahu, zvážme nasledujúce rady:

  • Nerozhodujme sa na základe najnižšej ceny! Zvážme – a vopred sa o tom informujme – čo je v cene zahrnuté (práca, dovoz, vymeranie, doplnky, DPH a pod.).
  • Kvalita plávajúcej podlahy sa označuje počtom otáčok, prípadne triedou, čo znamená, že ak chceme podlahu do izby, kde nie je veľký pohyb, môžeme kúpiť najnižšiu triedu (prípadne podlahu s nižším počtom otáčok). Skôr by sme však mali dať prednosť kvalitnejšiemu – drahšiemu materiálu, aby sme nemuseli rekonštrukciu robiť o pár rokov znova. Do bytu nie je potrebné dávať podlahy dimenzované na väčšie záťaže; tie sú určené napríklad do administratívnych priestorov.
  • Rozhodnime sa pre správny odtieň. Nedajme sa zlákať ponukou prechodne módnych rôzne sfarbených podláh, pretože investujeme možno na ďalších tridsať rokov. Najlepší, najneutrálnejší je najjednoduchší vzor s prirodzenou farbou dreva. Najpoužívanejšie sú plávajúce podlahy vo farbe a štruktúre buka, farebne namorené. Sú vhodné do všetkých interiérov – moderných aj klasických.

Ak máme dosť zručnosti, plávajúcu podlahu  dokážeme položiť sami, čím ušetríme financie, ktoré si účtujú za položenie podlahy firmy (napríklad iba za strhnutie starej podlahy niekoľko sto eur). Starú PVC podlahu odstránime (plávajúcu podlahu však môžeme klásť aj na pôvodnúpodlahu alebo na nízky lepený koberec typu Jekor), podklad natrieme penetračnou farbou a prípadné nerovnosti môžeme vyrovnať vyrovnávacou hmotou. Podklad necháme dôkladne vysušiť (odporúča sa aj tri dni). Pripravenú plochu potom pokryjeme parovzdornou fóliou (kupujeme ju spoločne s podlahou) a začneme ukladať jednotlivé diely. Systém je jednoduchý, skladá sa ako stavebnica, bez lepenia a skrutkovania. (Odborníci tento proces zvládnu za pár hodín.) Treba pripomenúť, že finančne náročnejšie sú doplnky k plávajúcej podlahe – lemovacie a prechodové  lišty.

Do pozornosti!

  • Plávajúca podlaha je ideálna do izieb.
  • Menej vhodná je do vstupnej haly bytu, pretože ju nemožno veľmi namáčať.
  • Plávajúce podlahy sa neodporúčajú do kuchýň.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu