Preč s obavami zo straty energie, zabezpečte sa elektrocentrálou

Energia nie je životne dôležitá len pre náš organizmus, bez nej si totiž dnes už nedokážeme predstaviť ani pracovný či súkromný život. Ako predísť problémom s jej nedostatkom?

Máte už skúsenosti s elektrickým generátorom? Ide o nevyhnutného pomocníka v prípadoch, keď sa nemôžete spoľahnúť na dostatok elektrickej energie alebo prípojky absentujú úplne. Tieto prístroje ale môžete poznať aj pod pojmom elektrocentrály. Ak si zadovážite ich kvalitné a inovatívne prevedenia, môžete si elektrickú energiu vyrobiť jednoducho a využívať tak rôzne spotrebiče. Vybavte nimi karavan, chatu či chalupu a neoľutujete.

Elektrocentrály nie len na chatu

Elektrocentrála má ale aj iné úlohy, často životne dôležité. Slúži ako záložný či hlavný zdroj energie pri výpadkoch prúdu. A na tieto situácie musia byť pripravené rôzne pracovné prevádzky či nemocnice. Tie si nemôžu dovoliť byť bez elektriny ani chvíľu. Skvele poslúžia aj v stavebníctve.

Ako si však vybrať tie správne? Najdôležitejším faktorom je využitie. Podľa toho volíte nároky elimináciu hlučnosti, rozmery, prevádzku či typ paliva. K dispozícii máte naftové centrály, LPG či benzínové generátory. Podľa nárokov na spotrebiče uvažujte o jednofázových alebo trojfázových modeloch.

Aká nabíjačka autobatérií sa hodí pre tú vašu?

Nepríjemnosti s nedostatkom energie ale hrozí aj pri automobiloch. Určite nechcete zažiť situáciu, že nebudete schopný naštartovať vaše auto alebo z dôvodu poškodenej autobatérie uviaznete na krajnici. Problémy nastávajú hlavne v zimných mesiacoch a u vodičov, ktorí šoférujú sporadicky. Na to slúžia kvalitné nabíjačky autobatérií či štartovacie vozíky.

Na čo však slúžia? Ich úlohou je nabiť akumulátor. Tieto nabíjačky disponujú jednosmerným prúdom a môžu byť rôznej veľkosti. Pri ich kúpe zohľadňujete aj čas, za ktorý svoju prácu vykonajú. Preto sa pozerajte po veľkosti kapacity (Ah), type akumulátorov a ich napätí (Volty). Medzi cenovo najdostupnejšie patria klasické nabíjačky, teda tie transformátorové. Najlepšie sa hodia pri autobatériach disponujúcich kvapalný elektrolyt. Progresívnejšie sú automatické prevedenia, ktoré sú schopné určiť stupeň vybitia. Ide o skvelú voľbu pri gélovej alebo olovenej autobatérii.

Zdroj obrázku: Potashev Aleksandr / Shutterstock.com

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite