Tepelné čerpadlá v roku 2017 – čo by ste o nich mali vedieť?

Na poli so zdrojmi tepla pre domácnosti dochádza k výrazným zmenám. Počnúc týmto rokom sú z programu kotlíkových dotácií vyškrtnuté kotle na uhlie. Damoklov meč dlho visel aj nad tzv. kombinovanými kotlami, v ktorých sa dá kúriť biomasou a uhlím. Rýchlo sa blíži rok 2021, od ktorého bude na území Európskej únie možné postaviť len nehnuteľnosť s takmer nulovou spotrebou energie. V „energetickom mixe“ slovenských domácností tak čím ďalej tým väčší podiel zaberajú moderné zdroje tepla v podobe tepelných čerpadiel.

Obľuba tepelných čerpadiel rastie aj vďaka Európskej únii

Slovensko tak s oneskorením nasleduje trend, ktorý sa v uplynulých rokoch dotkol vyspelých krajín Európskej únie, na čele so škandinávskymi krajinami (tu majú tepelné čerpadlá veľmi dlhú tradíciu) a Nemeckom. U našich vzdialených západných susedov je tepelné čerpadlo primárnym zdrojom tepla v každej tretej novostavbe! Aj Nemci pritom, podobne ako obyvatelia Slovenska, preferujú tepelné čerpadlo so systémom vzduch/vzduch. Tento typ čerpadiel nie je príliš vhodný do „klasických“ rodinných domov s vysokým počtom miestností, ale tepelnú spotrebu nízko energetických či pasívnych domov zvládne pokryť.

Tepelné čerpadlá dnes a pred 10 rokmi? Výrazný posun k lepšiemu

U tepelných čerpadiel zároveň prebieha výrazný technologický posun, vďaka ktorému získate na kvalitné jednotky záruku 5 – 10 rokov (5rokov na celú jednotku, 10 rokov na kompresor). Pri pravidelnom servise sa pritom očakáva životnosť dlhšia než 20 rokov. Štandardom sa tiež stáva napojenie tepelného čerpadla na fotovoltaické zariadenia či ovládanie čerpadla prostredníctvom mobilu.

Zvyšujúci sa výkon robí z tepelných čerpadiel všetkých typov najlacnejší zdroj tepla, viď modelové príklady na webe TZB-info.cz. A to aj v čase podpriemerných cien tuhých palív!

O rekuperácii ste už počuli?

Tepelné čerpadlá hrajú dôležitú úlohu v rozvoji systémov rekuperácie odpadového tepla. Rekuperácia pritom nie je doménou podnikateľských objektov, rastúcej obľube sa tešia aj rekuperačné jednotky určené pre domácnosť, vďaka ktorým sa dajú náklady na teplo znížiť o cca 5%!

Výhod je, samozrejme, viac

Noviniek a nových výhod je u tepelných čerpadiel samozrejme viac. Ich význam sa však mení v závislosti na individuálnych podmienkach/predstavách majiteľov. Ak teda hľadáte nový zdroj tepla pre svoju nehnuteľnosť, určite svoj zámer konzultujte aj so serióznymi predajcami tepelných čerpadiel. Nakoniec možno čerpadlá uprednostníte pred konkurenciou  v podobe kotlov na tuhé palivá, zemný plyn alebo drevo.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu