Vyberte si vhodný matrac a spite lepšie

Už ste minimálne stokrát čítali o tom, že človek prespí približne tretinu svojho života. Nuž, je to pravda, ale na matraci strávite času oveľa viac – pri čítaní, pri nežných chvíľach s partnerom alebo sa tam unavený len tak zvalíte a oddychujete. Aj preto je extrémne dôležité vybrať si správny matrac, ktorý uľaví vašej chrbtici, pomôže telo držať v prirodzenej polohe a bude sa vám lepšie spať. Ale ako na to? Je pre vás lepší väčší matrac s rozmermi 140x200 alebo dva menšie s mierami 70x200? Aj odpoveď na túto otázku vám prezradia tieto riadky.

Správna tvrdosť

Predtým, ako sa budete rozhodovať, či sú na vašu posteľ s mierami 160x200 lepšie dva malé alebo jeden väčší matrac, musíte najprv vybrať vhodnú tvrdosť. Podľa čoho si vybrať? Podľa vlastnej telesnej váhy. V zásade platí, že čím ťažší človek, tým je pre neho vhodnejší tvrdší matrac. Prečo? Pretože vyššia tvrdosť dokáže rovnomerne rozložiť váhu tela a nezaťažovať konkrétne časti ako chrbticu či bedrové kĺby. A naopak, ak vaša váha spadá do kategórie „nižšie“, potom siahnite po mäkkom matraci. Veľkým plusom pre vaše telo sú matrace so zónovými tvrdosťami – oblasť pre chrbticu je tvrdšia, oblasť pre hlavu zase mäkšia.

A čo typ?

Keď sa zameriate na typy matracov, možno sa budete nachvíľu cítiť ako Alica v krajine zázrakov. Prečo? Lebo na výber máte taštičkové, sendvičové, latexové, pružinové či matrace s pamäťovou penou. Ktorý je však pre vás ten správny? To záleží od množstva premenných – či športujete, máte sedavé zamestnanie, ste alergický, koľko vážite a meriate, alebo aj podľa obľúbenej polohy počas spánku. Ak by ste boli dvojmetrový programátor, ktorý si rád zahrá volejbal, s alergiou a spávate na boku, potom sú pre vás najlepšie hypoalergénne tvrdšie taštičkové matrace. Každopádne – vždy sa poraďte s predajcom a povedzte mu vaše požiadavky.

Nepodceňujte ani rozmery

Jednou z najčastejších otázok býva tá, či sú na posteľ lepšie dva matrace 85x195 cm alebo jeden väčší s rozmermi 170x195 cm. Prečo? Pretože nerobíte kompromisy a každý z dvojice, ktorá na posteli spáva, si môže vybrať matrac presne podľa svojich požiadaviek – muž tvrdší a žena naopak mäkší nehovoriac o tom, že každý si vyberie typ, ktorý mu najviac vyhovuje. Pričom, keby ste urobili kompromis, ani jeden z dvojice by sa dobre nevyspal. Ak si dáte na toto všetko pozor pri výbere matracu, urobíte výrazný krok k lepšiemu spánku.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu