Zmeny dispozície bytu

Ak máme pocit, že členenie bytu, v ktorom sa delí o priestor viac osôb, už nevyhovuje rodinnej situácii alebo nespĺňa nároky moderného bývania, zmeňme ho!

Na začiatku  úvah o prípadnej zmene dispozície bytu musíme mať  v prvom rade na mysli, že každý byt je súčasťou istého objektu, čím je vopred  určený jeho istý prirodzený  štandard. To znamená, že nemôžeme nasilu realizovať napríklad v byte v panelovom dome dispozične luxusné riešenie. Výsledný efekt, ak by sme ho vôbec dosiahli, by nás  pravdepodobne neuspokojil.

Pri modernizácií bytu, čím myslíme najmä výmenu bytového jadra, výmenu kuchynskej linky, prípadne zmenu pôdorysu týchto miestností,  môžeme uvažovať so zmenou dispozície podľa našich priestorových nárokov, avšak v daných možnostiach. Isté možnosti sú určené jednak príslušnými normami a jednak polohou nosných  stien (najmä v panelových domoch)  a nadväzujúcich miestností (predsiene, haly, šatníkových skríň  a pod.).

Pripravme sa na to, že zmena celkovej dispozície bude zložitá a nákladná. Kompletnou prestavbou zmeníme nielen funkčné využitie priestorov, ale dotkneme sa aj výmeny, či úpravy inštalácií, podláh, dverí a náhrady starých zariadení a materiálov za nové. Skôr ako sa do úpravy dispozície pustíme, musíme mať predstavu, ako bude domácnosť fungovať, aké nároky majú jej jednotliví členovia. Napríklad, či chceme byť viac spolu, alebo naopak, či každý potrebuje viac súkromia ako tomu bolo doteraz. Po takýchto úvahách môžeme skončiť tým, že na uspokojenie všetkých obyvateľov bytu by sme potrebovali desať izieb. Avšak dobrá dispozícia sa dá dosiahnuť aj v dvojizbovom, či trojizbovom byte.

Dispozícia bytu nemusí byť definitívna, podľa potrieb si ju môžeme priebežne prispôsobovať novovzniknutej situácii. Súčasné trendy priestory otvárajú a súčasne materiály a technológie tomu napomáhajú! Najčastejšie miznú steny medzi kuchyňou, obývačkou a jedálňou. V malých bytoch takéto riešenia obytný priestor zväčšujú.

Zmena konštrukcií

Návrh novej dispozície najčastejšie limituje nosný systém, počet a veľkosť okien a, samozrejme, celková plocha bytu. Najčastejšie sa stretneme so systémom priečnych alebo pozdĺžnych nosných stien. V tehlovom dome ich jednoduchšie rozpoznáme, sú výrazne hrubšie ako nenosné deliace priečky. Ideálne je, ak nosný systém tvoria iba obvodové steny a vnútorné priečky sa dajú odstrániť a podľa potreby vytvoriť nové na iných miestach. V niektorých prípadoch aj nosné steny v strede dispozície možno prispôsobiť, ale v spolupráci so statikom. Ten posúdi, či možno odstrániť jej časť alebo, či je možné ju nahradiť prievlakom, stĺpmi alebo rámom.

V panelovom dome sú takéto zásahy náročnejšie. O možných úpravách by mal rozhodovať odborník - statik, ktorý vie z projektovej dokumentácie posúdiť nosnosť priečok. Pred záverečným rozhodnutím, či možno tú-ktorú priečku odstrániť treba posúdiť stav celého domu. Treba zhodnotiť stav všetkých bytov a zistiť, či v dome už niekto iný robil podobné úpravy. Môže sa stať, že úprava jedného bytu vyčerpá statické rezervy a podobné zásahy v iných bytoch už nie sú možné.

Návrhy dispozícií

Možností riešenia dispozície bytu v prospech vyššieho úžitkového štandardu  je viacero. Najčastejšie robíme zmeny v dispozícii a vybavení kuchýň a kúpeľní. Veľkosť týchto priestorov prispôsobujeme potrebám členov rodiny a v nemalej miere meníme usporiadanie miestností vzhľadom na ich nové vybavenie (spotrebičmi, rôznymi novými doplnkami  a pod.).

Často meníme umiestnenie dverných otvorov, prípadne prepojenie niektorých miestností (kuchyne s halou alebo obývacou izbou, kúpeľne s WC a podobne).  V byte, ktorý užíva viac osôb môžeme napríklad vybudovať aj ďalšie WC s umývadlom alebo aj so sprchou, a to bez nárokov na nové stúpacie odpadové potrubie.

Tieto a podobné riešenia na vytvorenie nového priestoru v bežnom sídliskovom byte čiastočne eliminujú najväčšie nedostatky panelových bytov, to je málo priestoru v kúpeľni a kuchyni na úkor zbytočne veľkej tzv. obývacej haly. Pri tomto riešení je dôležité osadiť čo najkvalitnejšie zvukovo izolačné vchodové dvere. Búranie dverných otvorov z novej kuchyne do novej jedálne a z obývacej izby do spálne musíme riešiť za spoluúčasti statika. Dverné otvory by mali byť čo najmenšie (do 60 cm).

Jednou z oblastí modernizácie bytu, ktorá nie je náročná na zásahy do konštrukcie bytu,  sú zmeny v rozmiestňovaní skriňového nábytku, to znamená sústredenie úložných priestorov do jedného miesta -  do vstavaných skríň. Ubudnú veľké kusy nábytku a v jednotlivých izbách sa zväčší obývací  priestor. Nové  úložné priestory, koncentrované do jedného miesta,  môžeme využiť aj ako novo „tvorivé“ prvky bytového interiéru – ako deliace priečky, výplne ník alebo samostatné šatníkové miestnosti. Pri úvahách o umiestnení šatníkov musíme vychádzať z individuálnych potrieb a nárokov. To platí aj o výbere prvkov vnútorného vybavenia šatníkov a voľbe predných častí. Napríklad vstavaná skriňa, ktorá má plniť funkciu šatníka, má hĺbku 60 centimetrov, odvodenú z rozmerov zvrchníkov zavesených na ramienkach kolmo k zadnej stene skrine. Zabudovaný regál  v kuchyni alebo kúpeľni (prípadne v inej miestnosti), ktorý slúži na uloženie potravín a menej rozmerných predmetov, stačí ak má rozmery s hĺbkou 35 až 45 centimetrov, pri ktorej je ešte dobrý prehľad  v uložených veciach.

Aby vstavaná skriňa na šatstvo umožňovala prehľadné  uloženie rôznych druhov oblečenia, má mať racionálne vnútorné vybavenie. Nemusí byť zložité ani finančne nákladné. Pri vytváraní samostatného priestoru ako šatníka, prípadne pri kúpe vstavaných skríň, je dôležité preveriť si najmä funkčnosť a kvalitu všetkých spojovacích prvkov a kovania a spôsob, prípadne odbornosť montáže, od ktorej závisí výsledný efekt a naša spokojnosť. (ib)

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu