Odstráňte hrdzu a tešte sa z pekného plotu či preliezačiek

Oceľové či pozinkované predmety v exteriéri vplyvom poveternostných podmienok a oxidácie hrdzavejú. Kvôli tomu ploty či preliezačky časom prestanú vyzerať vábivo. Nepekný vzhľad však ľahko vyrieši vhodný náter na kov. Stačí si len zabezpečiť niekoľko pomôcok a ľahko premeníte zhrdzavené kúsky kovu na lákavé predmety. Takto to zvládnete najlepšie.

Príprava proces zjednoduší

 

Ešte predtým, ako nanesiete základnú farbu na kov, je potrebné skorodované miesta čo najdôkladnejšie očistiť a zbaviť sa zvyškov starých farieb a mechanických nečistôt. Na to použite špachtľu, drôtenú kefu alebo brúsny papier s drsným povrchom. Aby ste nevdychovali škodlivý prach a hrdzu, použite rúško na ústa. Zbavte sa starého náteru a kovový povrch poriadne obrúste.

 

Najskôr základná farba na kov

 

Pred nanášaním vrchnej farby je dôležité vytvoriť podklad. Na to slúži základná farba na kov. Stačí naniesť jednu vrstvu, no v exponovaných vrstvách môžete pridať. Po zaschnutí základnej farby na kov naneste vrstvu vrchnej farby. Dôkladne ju pred použitím premiešajte a naneste podľa potreby. Ide o poslednú vrstvu náteru, no niekedy môže byť potrebných viac vrstiev. To, aký je náter odolný, určuje aj jeho hrúbka. Hrubší náter lepšie odolá rôznym poveternostným podmienkam. Je tiež potrebné, aby bola vrchná farba kompatibilná so základnou farbou na kov a ostatnými nátermi a taktiež, aby bola odolná voči vonkajším vplyvom.

 

Ako vybrať farbu?

 

Farbu vyberajte pozorne. Na trhu nájdete rôzne univerzálne nátery, ktoré je možné použiť ako na železo, tak aj na pozinkované plech, hliník či meď. Existujú však aj farby na konkrétny druh kovu. Preto pri vyberaní dôkladne čítajte informácie, prípadne sa spýtajte predajcu. Ten by mal presne vedieť, či je daná farba vhodná na konkrétny druh kovu.

 

 

Foto: Bigstockphoto

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu