Spálňa podľa vkusu: Viete, ako ju zariadiť?

Spálňa bezpochyby patrí k najsúkromnejším častiam interiéru. Len málokedy sa stane, že si do spálne vodíme návštevu, dokonca kedysi mali do spálne zakázaný prístup aj deti. Dnes je moderná spálňa miestnosťou, relaxačnou, obytnou a určite už nie je výlučne na spanie. A tomu by mala odpovedať aj atmosféra - pokojná, pohodová ale aj zmyselná.

Pravdou je, že neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by jasne vravelo, ako má ktorá miestnosť v interiéri vyzerať či to, aké je najsprávnejšie vybavenie miestnosti. V každom prípade sa však dá povedať, že do spálne patrí nepochybne posteľ či iné funkčné vybavenie. Podceňovať kvalitu postele sa rozhodne neoplatí, na čom sa zhodujú nielen dizajnéri, ale aj lekári. Zdravotné problémy na seba pri nevhodnom lôžku nenechajú dlho čakať.

Málo hluku a príjemná farba

Spálňa by sa mala nachádzať v najpokojnejšej časti bytu či domu s oknami do dvoru alebo na tú stranu, odkiaľ neprichádza žiadny hluk. Dôležitou podmienkou je zaistiť prístup vzduchu a vetranie. Pri maľovaní spálne sa snažte nepoužiť expresívne farby. Ak aj tak chcete niečo výrazné, potom je potrebné tú silnú farbu akoby utopiť v nejakej neutrálnej. K tým patrí biela, šedá či krémová. Medzi expresívnymi nájdete červenú, žltú, oranžovú,  či žiarivú zelenú. Určite zabudnite na kombináciu žltej a čiernej, ktorú sú vnímané ako výstraha pred nejakým útokom.

Bodové svetlá aj nočné lampy

Osvetlenie v spálni by sa malo dať regulovať. Základom je hlavné svetlo a určite nezabudnite ani na nočné lampy. Tie sa vám zídu, ak si budete chcieť čítať a zároveň nerušiť toho druhého. Skvelým riešením sú aj bodové (zápustné) svetlá. Tie vyzerajú príjemne a nezavadzajú tak, ako je tomu v prípade visiacich lustrov. Bodové svetlá zabezpečia svetlo do každého kútika miestnosti, no zároveň sa nimi dá osvetliť len určitá časť a vytvoriť tak želanú atmosféru.

 

Foto: Pixabay

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu