Rozdiely medzi umelým a prírodným kamenným obkladom pozná snáď každý. Ale viete aj to, ako tieto rozdiely ovplyvňujú kvalitu a použitie jednotlivých materiálov? Všetko závisí od toho, čo hľadáte. Pozrime sa spolu na to, ktorá voľba bude pre vás lepšia a prečo.
Kameň je stavebným materiálom, ktorý je už stáročia preverený a teší sa svojej obľube práve tak v exteriéri ako aj v interiéri. Medzi vyhľadávaný kamenný obklad patrí umelý a prírodný kameň, vyznačujúci sa svojou univerzálnosťou a odolnosťou. Navyše sú si veľmi podobné i vzhľadom a spôsobom použitia. Obklady a dlažby z prírodného kameňa boli ešte pred pár rokmi cenovo vyššie, preto sa začal prírodný kameň napodobňovať z materiálov ako betón, sádra, plast alebo kompozit. Kedysi bola priemerná cena obkladu 1 m2 travertínu 90 €. Vďaka modernizácii a novej technológii spracovania prírodného kameňa je možné ponúknuť obklad od 32,90 €/m2.
Prírodný kameň nevyniká iba svojou originálnou farebnosťou, tvarom a nenapodobiteľnou štruktúrou, ale hlavne svojou kvalitou a odolnosťou. Je možné ho využiť ako obkladový materiál, či už do exteriéru (záhrady, okolia domu, firmy), alebo interiéru.
Prírodný kameň je k dispozícii v širokej škále povrchových úprav, čo majiteľovi domu umožňuje nájsť, aký konkrétny druh sa mu páči. Prírodný kamenný obklad sa používa hlavne na obkladanie celých fasád domov alebo reprezentačných sídiel firiem, soklov, plotov, krbov alebo stien v interiéri.
Známe sú najmä jeho izolačné vlastnosti, keď v spojení s izolačnou vrstvou a vzduchovou medzerou dokáže zlepšiť tepelné izolačné vlastnosti muriva a tak šetriť energiou. Tým v nemalej miere pomáha usporiť na rodinnom rozpočte. Nie je však nič nezvyčajné, ak prírodný kameň nájdeme aj v interiéroch, predovšetkým kuchynských či kúpeľňových dlažbách, obkladoch krbov či funkčných stenách.
Vďaka jedinečným variáciám žiadne dva kusy nevyzerajú rovnako, a tak môže mať každý majiteľ kamenný obklad, ktorý je úplne jeho vlastný a unikátny. Ďalšou prednosťou prírodného kameňa je vyššia trvanlivosť, mechanická odolnosť a jedinečný vzhľad vytvorený prírodou. Vďaka jeho odolnosti a trvácnosti sa dodnes zachovalo nevyčísliteľné množstvo architektonických pamiatok.
Vlastnosti prírodného kameňa sú prírodou dané a nemeniteľné. Naopak, umelému kameňu ich výrobcovia môžu účelovo dodať prídavnými surovinami, prípadne povrchovou úpravou. Takéto materiály môžu byť potom mrazuvzdorné, oteruvzdorné, protišmykové, ale aj odolné proti nasiakavosti. Umelý kameň nie je natoľko trvanlivý, avšak ľahšie sa spracováva, je tvarovo variabilnejší, existuje väčší výber vzorov aj povrchových úprav. Už dlhší čas však všeobecne nemôžeme povedať, že umelý kameň je lacnejší ako prírodný kameň.
Umelý kameň:
Prírodný kameň: