Bazén v záhrade pri dome

Voda má blahodarný vplyv na fyzickú aj psychickú kondíciu človeka. Počas letných mesiacov, a čoraz častejšie aj v priebehu celého roka, hľadáme možnosti ako uniknúť pred každodennými starosťami a  pár dní si užiť pri mori, pri jazere alebo aspoň  na mestskom kúpalisku. Keby sme tak mali bazén pri dome!? Prečo nie? Bazén na vlastnom pozemku v súčasnosti už nie je luxus. Mnohí stavebníci objavili výhody vlastného bazéna  a radi ho s celou rodinou využívajú, mnohí váhajú, vraj,  najmä pre  vysoké finančné náklady pri jeho zaobstaraní.  Nemusia mať však obavy, pretože trh  je aj v tomto sortimente dostatočne variabilný  a nie je problém si zadovážiť kvalitný a cenovo dostupný bazén, hoci  aj v prípade menšieho rozpočtu na realizovanie plánov rodinného domu.

Bazén pri dome zvyšuje komfort bývania, umožní využívať ho kedykoľvek si spomenieme a zároveň je v záhrade zaujímavým architektonickým prvkom.  Na jeho stavbu však musíme mať vhodné  miesto. Ak uvažujeme so zaobstaraním bazéna do obytnej záhrady, mali by sme si, vzhľadom na  zásadu, že táto časť pozemku má pôsobiť jednoliato, dobre  naplánovať umiestnenie bazénu, jeho tvar a veľkosť. Mali by sme si uvedomiť, že nezanedbateľným faktorom pri bezproblémovom užívaní bazéna je investovanie do bazénovej technológie a kvalitná údržba.

Pri umiestnení bazéna v záhrade pri rodinnom dome treba rešpektovať riešenie pozemku ako celku a nezabudnúť na nadväznosť na objekt domu. Výhodné je umiestniť bazén tak, aby sme naň videli  priamo z domu, aby vodná plocha korešpondovala s terasou alebo vhodne upraveným okolím. Najlepšie využijeme slnečné lúče pri umiestnení bazéna na južnej alebo juhozápadnej strane domu – vtedy slnko najefektívnejšie ohrieva vodnú hladinu.

Ponuka bazénov je naozaj široká a, okrem  cenových rozdielov, je iba na fantázii kupujúceho, pre čo sa rozhodne. Cena určuje nielen kvalitu, ktorá je vždy  porovnateľná, ale tiež veľkosť bazéna. Na trhu sú cenovo výhodné menšie bazény, aj s doplnkami, a bazény s rôznymi prvkami a vybavením, napríklad z jediného monolitického kusu sklolaminátu, alebo  luxusné, s tvarom, hĺbkou a veľkosťou podľa vlastnej predstavy. Najlepšie sa presadzuje montovaný bazén, vytvorený z oceľového pozinkovaného plášťa s PE ochranným náterom. Vnútorná časť bazénových stien  a dno sú zo špeciálnej vodotesnej fólie.

Rodinný bazén sa skladá z niekoľkých dôležitých súčastí a bez ich perfektného chodu sa jeho prevádzka, priezračná voda a modré hlbiny nezaobídu. Nevyhnutnou súčasťou je napríklad čerpadlo a filter.

Kvalita bazénovej vody musí vyhovovať hygienickým požiadavkám. Najčastejším zdrojom na zásobovanie bazéna je voda z verejného vodovodu. Na dezinfekciu sa používajú špeciálne chemické prípravky.

Druhy bazénov (podľa povrchovej úpravy)

Zapustené, polozapustené alebo  nadzemné bazény

  • keramické – železobetónová konštrukcia so stenami obloženými keramickými obkladačkami
  • plastové – betónové steny s oceľovou konštrukciou a so stenami z laminátu alebo akrylátu
  • fóliové - betónové alebo oceľové steny potiahnuté geotextíliou a samotnou fóliou

Prekrytie bazéna

Aby sme v záhradnom bazéne udržali čo najdlhšie čistú vodu, avšak aj z dôvodu akumulácie tepla z vonkajšieho  prostredia, je vhodné bazén zakryť. V takto chránenom bazéne predĺžime kúpaciu sezónu do neskorej jesene, prípadne jeho využívanie už skoro na jar. Ďalej obmedzíme množstvo nečistôt a zabránime, aby v nestráženej chvíli spadlo do vody hrajúce sa dieťa.  Skúsenosti potvrdzujú ohrev vplyvom presklenia až o 8°C.

Materiály na bazénový kryt musia spĺňať isté hygienické požiadavky - nesmú vylučovať toxické a iné zdraviu škodlivé látky, nesmú chemicky spolupôsobiť s látkami,  použitými pri úprave vody, musia byť bakteriálne nezávadné a nesmú sa na nich usadzovať mikroorganizmy. Materiál  nesmie byť nasiakavý. Kryt musí byť paronepriepustný a konštrukčne riešený trak, aby prevádzka bazéna, vrátane krytu, jeho čistenie a údržba boli jednoduché a ekonomicky úsporné.  Čistenie krytu musí byť súčasťou konštrukcie, tvar nesmie umožňovať usadzovanie nečistôt.

Existuje trvalé, dočasné alebo čiastočné prekrytie bazéna. Posuvné prekrytie sa dá realizovať i dodatočne.

Poznáme  rôzne konštrukčné riešenia prekrytia bazénov, či už z hľadiska tvaru, funkcie alebo použitého materiálu. Elozovaná hliníková konštrukcia je pevná alebo odsúvateľná, výplňou je polykarbonátové sklo. Nafukovacia pretlaková hala z priehľadnej PVC fólie s UV filtrom potrebuje mechanické kotvenie (zaistenie zabezpečuje vodný vak po obvode haly). Pevné alebo mobilné moduly, prípadne ich kombinácie z jedného alebo viacerých kusov umožňujú   zvoliť tvar prekrytia (oblúkový, polooblúkový, hranatý). Pohyblivé moduly možno odsúvať ručne pod pevnú časť alebo mimo bazénového priestoru pod seba (z dôvodu úspory a priestoru). Vstup do bazéna v prípade prekrytia pevnými modulmi je riešený vstupnými uzamykateľnými dverami. (ib)

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu