Detské ihrisko v záhrade pri dome

Hra je v živote detí mimoriadne dôležitá. Nie je len zábavou a krátením dlhých chvíľ, ale predstavuje formu poznania, získavania zručností i skúseností a rozvíja kreativitu. Ak máme pri rodinnom dome (alebo pri chate či chalupe) väčšiu záhradu, je vhodné uvažovať o poskytnutí aspoň  kúska samostatného  miesta  deťom. Ostatné zariadi ich nekonečná fantázia a schopnosť meniť svoj svet z minúty na minútu.

Netreba na to veľkú plochu. Deti si nevyžadujú ani výnimočné kompozície, exotické rastliny a stromy, ani drahé vybavenie. Celkom postačí, ak im vytvoríme plochu bez zbytočných zákazov a obmedzení. Potrebujú stromy na lezenie a skrývanie v ich korunách alebo malú záhradku na vlastné potešenie (vlastnoručne pozberané plody chutia najlepšie).

Pri zriaďovaní  takého priestoru je veľmi dôležitá bezpečnosť. Preto má realizácia ihriska pre deti svoje kritériá. V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že hoci deti potrebujú na hry určitý priestor, ich behanie a vyvádzanie musí stlmiť kompozičná situácia na vymedzenej ploche. Pozemok by mal byť oplotený, bez voľného prechodu napríklad na ulicu. Kútik na hranie by mal byť viditeľný z terasy alebo kuchynského okna, z miesta, kde trávime počas dňa najviac času. Plocha by nemala byť vydláždená ähoci niektoré hry vyžadujú tvrdý povrch), skôr sa zameriame na trávnik, ktorému neublíži ani ustavičné pobehovanie. Docielime to správnym výberom jednotlivých druhov tráv, ktoré zvládnu určitú záťaž, a jeho správnym ošetrovaním. Najmenším deťom sa zavďačíme pieskoviskom, malým bazénom, prípadne inou malou vodnou plochou (s vodou iba po členky), napríklad malú vaničku opatrne vsadíme do zeme. Do časti vyhradenej pre deti môžeme inštalovať aj záhradnú sprchu. V tomto prípade nesmieme – kvôli bezpečnosti - zabudnúť na protišmykovú podložku. Bazén alebo jazierko zabezpečíme ochrannými bariérami (palisádami alebo pletivom dostatočnej hrúbky), ako ochranu proti úrazu.

Pieskovisko je najlepšie vytvoriť z materiálov nepodliehajúcim vonkajším vplyvom. Pod piesok je dôležité  navrstviť štrk, ktorý zabezpečí odtok prebytočnej vody. Dno pieskoviska by malo byť z pevnejšieho materiálu, aby nedošlo k premiešavaniu piesku so zeminou (deti obľubujú dolovať v čo najhlbších jamách). Pieskovisko by malo byť pod korunou stromu, aby sme ochránili deti pred úpalom. Nesmieme zabudnúť ani na plochy na sedenie okolo pieskoviska, kde napríklad bude výstavka tých najkrajších tortičiek. V blízkosti hracích plôch je vhodné umiestniť lavičku pre dozor aj na chvíle oddychu v tieni stromu.

Ďalšími súčasťami detských hracích prvkov môžu byť rôzne šmýkačky, preliezačky a domčeky,  poskladané z prírodného materiálu – dreva. Tajomný domček, nie však nadmerných rozmerov, dodá záhrade tajuplný, vzrušujúci charakter. Ak použijeme rôzne farebné kombinácie, dodáme mu zábavnosť a hravosť. Drevenú konštrukciu domčeka prikryjeme klasicky strieškou alebo celtovinou a farebne ju zapojíme do okolia.

Veľký strom v záhrade nemusí byť prekážkou, skôr naopak môžeme okolo neho postaviť domček a prispôsobiť strom na lozenie detí. Musí to však byť zdravý strom.

Nie všetko pekné a farebné je však vhodné na kompozíciu miesta pre deti. Musíme obmedziť výber rastlinných druhov, ktoré majú jedovaté kvety a  plody, prípadne pichľavé stonky a plodové obaly. Sú to napríklad cezmína (Ilex), kalina (Viburnum), štedrec (Laburnum), vavrínovec (Laurocerasus), tis (Taxus) alebo hlohyňa (Pyracantha). Použijeme dreviny a kry, ktoré majú v rôznych ročných obdobiach odlišný vzhľad, farebné listy a jedlé plody, napríklad brezu (Betula), ovocné stromy, ihličnany, rôzne druhy javorov (Acer) a podobne.

Všetky plochy a zariadenia, vyčleníme v záhrade pre svoje deti sú iba dočasnou záležitosťou, časom sa obľúbenosť jednotlivých zariadení bude u detí meniť a postupne niektoré prestanú používať. Jedného dňa sa v kútiku prestanú hrať.  Rozhodneme sa, či tieto zariadenia odstránime alebo využijeme na iné účely, pokiaľ nechceme čakať na vnúčatá. (ib)

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu