Jazierko

Aj neveľká záhrada môže byť pekne upravená a môže v nej „zažiariť„ pekne udržiavaný trávnik a malé jazierko. Ako som na inom mieste spomenula, časť záhrady s jazierkom a priľahlou vegetáciou (prípadne faunou) však vyžaduje  istú dávku pravidelnej starostlivosti, najmä vtedy, ak chceme, aby bola vždy pekná. Tí, ktorí sa o jazierka už starajú, konštatovali, že kým také jazierko nezačneme budovať, ani netušíme, aké je to zložité. Avšak vzhľadom  na efekt, ktorý malé záhradné jazierko prináša, nezaberá veľa miesta a nemusí byť ani investične  náročné.

Dobré teoretické znalosti môžu vyriešiť  problém zložitosti pri zakladaní a údržbe jazierka.  Napokon, na všetko máme odborníkov -  už zopár rokov sa prezentujú na stavebných alebo záhradkárskych výstavách  viacerí  dodávatelia jazierok s celým potrebným príslušenstvom.

Malé záhradné jazierko musí byť dostatočne veľké a musí, pri predpoklade splnenia svojej funkcie,  mať určitý  obsah vody. Vodu musíme filtrovať a chemicky ošetrovať proti riasam. Okolo jazierka treba vysadiť vhodné rastliny a do vody nasadiť ryby. Určite to však stojí za vynaloženú námahu. Je to oáza pokoja. Okolie je vyložené skalami so skalničkami, obďaleč  sú vysadené tuje a rôzne ihličnany.  K jazierku vedie chodníček vysypaný  drobným štrkom. Patrí sem  aj posedenie na lavičke v tieni stromu.

Jazierko – rybníček môžeme realizovať rôznymi spôsobmi.  Hotovú formu, ktorú stačí zapustiť do zeme, dostať v špecializovaných predajniach.  Inou formou je vykopanú jamu vyložiť rybničnou fóliou. Vhodné je aj drevené orámovanie rybníčka, napríklad v rohu menšej záhradky, prípadne na terase.

Fólie z PVC sú dostupné v špecializovaných predajniach. Sú v čiernom alebo tmavozelenom prevedení, vďaka čomu má voda zafarbenie ako v prirodzenom jazere. Sú mrazuvzdorné a odolné voči slnečnému žiareniu. Minimálna životnosť týchto fólií je dvadsať  rokov. Výhodou fóliového jazierka je možnosť vytvoriť akýkoľvek tvar podľa želania s prihliadnutím na veľkosť záhrady,  s rôznymi úrovňami hĺbok.

Mnohí sa domnievajú, že okrasné jazierko je semeniskom komárov. Nie je to pravda! V dobre založenom jazierku sa čoskoro usídlia najrozmanitejšie živočíchy, ktorým sú komárie larvy vítanou pochúťkou.  Rôzny vodný hmyz, larvy vážok, pulce žiab a jašteričiek sa postarajú o vyčistenie jazierka.

Neočákavajme, že v jazierku budeme mať dokonale čistú vodu. Aj pri dobrej údržbe sa na dne usadí bahno a z času na čas sa voda zakalí a znova vyčerí. V dobre založenom jazierku sa rovnováha sama ustáli. Nemusíme vodu zakaždým, keď sa zakalí, vymieňať za novú.

Istú starostlivosť však jazierko potrebuje. Musíme dopĺňať odparenú vodu. Najmä v lete môže za týždeň klesnúť hladina až o 20 cm, čo ešte neznamená, že voda uniká (cez deravú fóliu) a jazierko nám vytečie. Treba odstraňovať odumreté zvyšky rastlín a nečistoty napadané do vody.  Riasy alebo sinice vylovíme najlepšie hrabľami. Vyprázdnenie a dôkladné vyčistenie jazierka  nie je potrebné robiť často. Môžeme to urobiť raz za rok, ale môžeme mať jazierko, ktoré nevypúšťame vôbec a funguje dobre aj dvadsať rokov.

Aby nám jazierko dlho vydržalo, je potrebné starať sa napríklad aj o jeho zazimovanie. V novembri, keď sa prvých mrazov objaví sem tam na  hladine striebristý povrch, je najvyšší čas, aby sme vodnú plochu pripravili na zimný spánok. V prvom rade, a ešte skôr ako sa objavia mrazy, treba z hladiny odstrániť napadané lístie. Listy nasiaknuté vodou klesajú ku dnu a vytvárajú tam hnijúci kal. Vodnú nádrž z mrazuvzdorného plastu, alebo výkop potiahnutý fóliou, obvykle na zimu nevypúšťame, pravidelne však zbierame lístie (hrabľami a sieťkou). Ak máme jazierko (rybníček) väčších rozmerov, zhotovené z betónu (prípadne v zemi zapustenú železnú vaňu), mali by sme aspoň raz za dva až tri roky vodu na zimu vypustiť a celú nádrž vyčistiť a zazimovať.

Jazierko vypustíme, ak v ňom chováme ryby, podchytáme ich a dáme ich prezimovať do akvária. Z dna odstránime kal (nájde svoje uplatnenie v komposte), steny vyčistíme, opravíme praskliny, prípadne obnovíme náter (špeciálnou farbou na bazény).

Jazierko zbavené vody zakryjeme doskami, latkami, slamou, fóliou, lístím alebo vetvami.

Pred zimou nesmieme zabudnúť ani na  zariadenia umelého kolobehu vody (pumpy, studne, rozvod vody v plytko položených potrubiach). Odvodníme ventily, kohútiky a uzávery, prípadne ich omotáme starými textíliami a slamou.

Ak jazierko nevypúšťame, pred zmrznutím vodnej hladiny nechávame na hladine plávať kusy dreva, prípadne nádoby z plastov. Do vody môžeme ponoriť zväzky slamy, orezaných dutých stoniek trvaliek a letničiek. Voda uprostred týchto zväzkov zamŕza len zriedka a tak z vody  môžu unikať škodlivé plyny a zároveň sa do nej dostáva vzduch.

V krutých a tuhých zimách, ktoré prichádzajú maximálne raz za dvadsať rokov a kedy hrúbka ľadu môže dosiahnuť až 30 cm, môžeme škodám zabrániť tak, že postupne znižujeme hladinu vody o niekoľko centimetrov. Ľad tiež môžeme zahádzať snehom, lístím alebo slamou.

Nádrže, ktoré vystupujú nad úroveň terénu, musíme chrániť pred účinkami mrazu i z boku (polystyrénovými doskami alebo balíkmi slamy).

Menšie a plytkejšie jazierka prikrývame celé i s vodou doskami, či výstelkou z lístia, prípadne slamy. Ak máme vodné nádrže zhotovené zo železa a nebudeme ich na zimu vypúšťať, je do nich potrebné umiestniť drevené polená tak, aby boli pod tlakom vody zdvíhané a ponárané podľa zmien teploty. Tak môžeme dná týchto jazierok alebo i sudov ochrániť pred vyklenutím pod tlakom ľadu a vody.

A ešte niečo k chovu rybičiek a pestovaniu  rastlín v rybníčku: Rybičky by sme nemali  prekrmovať. Prebytočné krmivo je živnou pôdou pre riasy. Vodné rastliny odporúčame sadiť do chudobnejšej pôdy do osobitných nádob. Pôdu v nádobách prikryjeme vrstvou štrku alebo kamienkov, aby nezakaľovala vodu.

Začiatkom zimy sa ryby  sťahujú na dno nádrží, prestávajú prijímať potravu a pri dne  znehybnejú.  Mnohí sa  domnievajú, že  rybičky v záhradných jazierkach sa v zime dusia kvôli nedostatku kyslíka. Nie je to pravda -  v skutočnosti im skôr ubližuje hromadenie škodlivých plynov, ktoré vznikajú čiastočne zretím čerstvého betónu alebo tletím organických látok pod vodou (kúskov vetvičiek, lístia a podobne). Preto by mali vodné nádrže obývané rybami i v zime voľne dýchať, čo môžeme zaistiť plávajúcimi predmetmi, prípadne musíme do ľadu vysekávať otvory. Vzniku škodlivých plynov sa tiež môžeme ubrániť tak, že jazierko pred zimou vyčistíme od kalov. To sa však dá v dostatočnej miere uskutočniť len ak máme možnosť ryby po dobu čistenia premiestniť do akvária. Pri vysekávaní diery v ľade sa snažíme nerobiť zbytočne veľký hluk, pretože to odpočívajúcim rybám škodí. Vhodnejšie je ľad narúšať tepelne,  prípadne do vody umiestniť vrtuľku, ktorá bude vodu čeriť a tým zabráni jej zamrznutiu. Dieru tiež môžeme zasypať snehom, ktorý denne prepichneme tyčkou.

Čo je pri zakladaní a udržiavaní okrasného jazierka dôležité?

  • Jazierko by nemalo byť príliš malé. Objem vody musí umožňovať prirodzený život rastlinám a živočíchom.
  • Hĺbka jazierka, aspoň na jednom mieste, musí zaručiť prezimovanie rybičiek v nezamrznutej vode. Mala by byť okolo jedného metra. Dostatočná hĺbka vody zaručí aj lepšiu tepelnú zotrvačnosť, aby sa jazierko nestalo v lete teplou plytkou bačorinou, v ktorej sa množia riasy.
  • Stanovište pre jazierko by nemalo byť vystavené celodennému priamemu slnečnému žiareniu. Čiastočné zatienenie by však nemal poskytovať veľký listnatý strom, ktorého lístie bude jazierko znečisťovať.

Rada na záver:

Ak nepreteká našou záhradou potôčik, ešte to neznamená, že nemáme šance užívať si vodný živel. Nenechajme sa ničím odradiť – založme si jazierko!

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu