Okrasná záhrada

Okrasná záhrada, alebo časť záhrady, ktorú vysadíme okrasnými drevinami a kvetinami, sa môže stať oázou pre relax a nadobudnutie nových síl. Mnohí z nás trávia viac ako osemdesiat percent času v uzavretých miestnostiach. Uvedomme si, že nové stavebné materiály, zdokonalená izolácia a klimatizácia v moderných budovách nezlepšujú životné prostredie.  Preto je, popri modernom spôsobe života, potrebné niečo vedieť aj o zdravom vplyve rastlín na ľudský organizmus a niečo urobiť aj preto, aby sme rastlinstvo, či už v okrasnej alebo úžitkovej záhrade pri dome, využili vo svoj prospech.

Nemecké  a americké výskumy z konca minulého storočia prezentujú viacero priaznivých vplyvov zelene, či už v miestnostiach alebo vo voľnej prírode. Zelená farba upokojuje, kontrast zelených listov s farbou kvetov oživuje priestor a podporuje dobrú náladu. Rastliny svojou schopnosťou pohlcovať škodliviny zo vzduchu čistia a ozdravujú ovzdušie. Významné je aj zvyšovanie vlhkosti vzduchu zelenými rastlinami (zvlášť v uzavretých miestnostiach, kde pracuje väčší počet ľudí).

Oázu zelene môžeme mať pri dome. Krásu a pôvab  ozdravujúceho záhradného zákutia vytvára niekoľko činiteľov. Základom  sú  stromy, upravené chodníky, vkusne aranžované záhony kvetinových porastov. A bohatá zeleň, v ktorej sa vždy dobre cítime.

Trávnik

Trávy sú všade okolo nás. V súčasnosti rastie na zemeguli asi desať tisíc druhov tráv, ktoré sa rozdeľujú do 620 rodov. Náš život je s trávami pevne zviazaný. Uvážme, z čoho sa robí chlieb, cestoviny, či pivo.  Surovinami na výrobu bežných potravín sú po tisícročia obilky tráv v desiatkach a stovkách vyšľachtených odrôd pšenice, raže, jačmeňa a ovsa. K trávam patrí aj ryža, kukurica a proso.

Trávnik v okrasnej záhrade pri dome by mal byť príťažlivou časťou pozemku, určenou na odpočinok a užívanie chvíľ voľna. Preto by mal mať výsadnú polohu. Hoci dnes, vďaka rôznym moderným výrobkom a nástrojom, je starostlivosť o trávnik relatívne ľahká, aj tak si starostlivosť o hustý trávnik vyžaduje veľa času. Poriadny trávnik patrí k najnáročnejším rastlinným "záhonom". Než upravíme pôdu, vysejeme semienka, vytrháme burinu, dosejeme lysé plochy a konečne sa budeme môcť  pustiť do prvého kosenia, poriadne sa zapotíme.

Je však aj iná  cesta k úspešnému zavŕšeniu „budovania“ pekného trávnika -  položenie hotového (predpestovaného) trávnika, po ktorom najneskôr do troch dní môžeme už chodiť a o  tri týždne  ho bez obáv kosiť.

Ako na to?

Stačí si v zozname záhradníckych firiem nájsť takú, ktorá ponúka rolované trávové koberce a potom postupovať podľa vlastných predstáv a finančných možností.  Môžeme si pozvať aj záhradného architekta, ktorý navrhne všetko ostatné okolo trávnika a zariadi všetko od objednania trávových kobercov až po ich „položenie“.  Treba však vedieť, že pre hotový trávnik potrebujeme pripraviť podložie. Ideálnym je  priepustná  zemina. Trávnikom sa najviac darí na drobivej ľahšej pôde. Základom prípravy je hlboké prekyprenie, prehnojenie a jemné utlačenie pôdy. Pred vlastným položením trávnika by sme sa ešte mali vysporiadať s burinou.

Po uložení trávového koberca je údržba trávnika pomerne jednoduchá. Spočíva iba v pravidelnom zalievaní, hnojení a kosení.

Okrasné dreviny

Ktoré stromy je najlepšie vysadiť v okolí rodinnému domu?  To je otázka, ktorú si kladieme pri riešení výsadby a vhodnosti toho-ktorého druhu. V tejto súvislosti treba poznať vlastnosti stromov a spôsob ich „života“.  Stromy, či už do okrasnej alebo úžitkovej záhrady nesadíme živelne, keď vieme, že môžu na seba prevziať isté funkcie.

Stromy čerpajú energiu zo zeme aj zo vzduchu. Korene ťahajú zo zeme vodu a živiny pre svoj rast, zo vzduchu prijímajú kyslík a slnečné svetlo. Ľudia už dávno zistili, že niektoré stromy pôsobia svojim následným vyžarovaním energie na okolie, v ktorom rastú a niektoré majú silné liečivé účinky. Stromy môžu chrániť ľudí pred zlými vplyvmi okolia a môžu byť užitočné už iba tým, že poskytujú tieň a ich kvetenstvo oplýva omamnou alebo osviežujúcou vôňou.

Význam stromov v našom živote by sme nemali brať na ľahkú váhu. Staré múdrosti a dlhoveké skúsenosti ľudí sú užitočné v súčasnosti, rovnako ako tomu bolo v stredoveku, keď „vládli“ šamani a ľudí liečitelia. Ak chceme, aby náš dom nikdy nezasiahol blesk, treba v jeho blízkosti zasadiť  bazu; blesky sa týmto posvätným stromom vyhýbajú.  Okrem toho je baza čierna v záhrade nenahraditeľná (a položme si ruku na srdce, koľkokrát sme sa  jej chceli zbaviť, keď sme upravovali nový pozemok alebo čistili záhradu po jej kúpe).  Kvety aj plody bazy čiernej sa dajú všestranne využiť  pri príprave  rôznych liečivých čajov a sirupov.

Orech chráni dom pred bleskom a dotieravými komármi a súčasne vysúša pôdu. Olivový krík pod oknami odháňa komáre. Agát v zeleninovej záhradke zabezpečí dobrú úrodu. Klen je zase symbolom dostatku a hojnosti a jabloň zabezpečí celej rodine dlhovekosť – je symbolom nesmrteľnosti a múdrosti. Indiáni verili, že jabloň je najdôležitejší strom.

Neďaleko domu by mal rásť dub, pretože tento strom vysiela veľa pozitívnej energie. Jarabina je liečivým stromom mnohých chorôb.  A čo lipa, posvätný strom Slovanov?  Naši predkovia ju sadili na všetky posvätné miesta.

Ak prídeme do záhradníctva s pohnútkou objednať si dreviny do okrasnej záhrady alebo uvažujeme o založení menšieho či väčšieho sadu, nechajme si poradiť od odborníkov, ale nezabudnime aj na staré rady. Niektoré istotne oceníme. (ib)

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu