Vonkajšie (záhradné) osvetlenie

Osvetlenie bezprostredného priestoru pri dome, alebo aj časti väčšieho dvora či záhrady sa stáva nielen nutnosťou (najmä z bezpečnostných dôvodov), ale aj vkusným, či vtipným dotvorením pozemku. Osvetlená záhrada na jednej strane odrádza nepozvaných hostí (aj zlodejov), na druhej strane ožíva novým životom a v rôznych ročných obdobiach  získava inú podobu. Vhodné záhradné svietidlá sú bežne dostupné.

Záhradné osvetlenie vyberáme podľa niekoľkých hľadísk. Po prvé si musíme zodpovedať otázku prečo chceme osvetlenie v záhrade – či pre ľudí a ich činnosť alebo pre orientáciu v teréne.  Podľa toho potom vyberáme orientačné svietidlá (napríklad svietia na vstup) alebo estetické svietidlá, ktoré zvýrazňujú časť záhrady (napríklad svietia na fontánu). Všeobecne platí, že na záhradu stačí slabšie osvetlenie.

Podľa umiestnenia vonkajšie svietidlá delíme na:

  • Nástenné osvetlenie sú svietidlá pripevnené na stenu alebo nástenné svietidlá zapustené do steny. Tieto typy osvetľujú priestor pred sebou, v niektorých prípadoch čiastočne aj svoje pozadie.
  • Zemné osvetlenie je väčšinou riešené k trvalému zapusteniu do terénu. Osvetľuje blízku stenu alebo strom v záhrade. Niektoré typy sú konštrukčne tvorené tak, aby na ploche tvorili svetelnú škvrnu, ktorá má uľahčiť orientáciu na vodorovnej ploche (vjazd do garáže a pod.).
  • Stojanové svietidlá sa určujú sa podľa výšky - do 60 cm sú vhodné na osvetlenie kvetinových plôch a trávnikov, okolo 120 cm vysoké osvetľujú pešie komunikácie a pri výške okolo 180 cm širšie priestranstvo.
  • Smerové osvetlenie tvoria samostatnú skupinu svietidiel. Svetlo sa sústreďuje do určitého bodu. Používa sa predovšetkým na svetelné efekty.

Pri výbere vonkajšieho osvetlenia treba prihliadať na niekoľko faktorov, určujúcich jeho kvalitu. Dôležité je označenie priepustnosti prachu a vody, a materiál, z ktorého je svietidlo vyrobené. Nemali by sme zabúdať ani  na jednoduchú údržbu (výmena zdrojov a čistenie).

Inštalácia vonkajšieho osvetlenia môže byť krátkodobá (pre príležitostné použitie), kedy používame špeciálne osvetlenie (najčastejšie svietidlá, ktoré sa zapichnú do zeme a káble sa vedú po povrchu) alebo trvalá. Pri trvalej inštalácii vedieme káble výkopom (podľa príslušnej normy), pričom skôr než začneme s realizáciou, musíme zistiť, či je možné osvetlenie pripojiť k súčasnej inštalácii.

Nech sa už rozhodneme pre ktorýkoľvek typ osvetlenia, je výhodné sa vopred poradiť so záhradným architektom alebo s pracovníkmi  špecializovanej firmy, ktorí zaručia, že osvetlenie nebude nijako rušiť  ľudí v okolí a nebude nikomu  prekážať. (ib)

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Zelený domáci kompostér Kitchen Craft Living Nostalgia, 3 l

20.00 €
detail produktu

Hodiny v zlatej farbe Karlsson Sensu, Ø 50 cm

59.99 €
detail produktu

Stojan na kuchynské nástroje Unimasa metal

8.00 €
detail produktu

Servírovací podnos z jaseňového dreva Bloomingville Leaf

21.90 €
detail produktu

Železný stojan na dáždniky Mauro Ferretti Fiori Glam, ⌀ 24 cm

107.90 €
detail produktu

Ošatka z prírodného pedigu Orion Rattan, ⌀ 25 cm

9.00 €
detail produktu