Záhradné jazierka

Záhradné jazierka sa v posledných rokoch stávajú neodmysliteľnou súčasťou našich záhrad. Záhrade dodávajú estetický vzhľad. Nielen v prírode, ale aj v záhrade má voda výnimočnú úlohu a tvorí prírodou dané prostredie. Ak chceme mať záhradné jazierko, najlepšie by bolo doplniť ho fontánou, kde by pretekala neustále voda alebo potôčik. Tieto miesta sú vyhľadávaným miestom na oddych a relaxovanie. V jazierkach sa môžu nachádzať aj nášľapné kamene, aby sme mohli ľahšie posadiť vodné  rastliny.

Na zhotovenie jazierka potrebujeme:

  • fóliu
  • čerpadlo
  • filter s UVC lampou
  • vodné rastliny
  • doplnky – hadice, štartovacie baktérie
  1. Jazierková fólia – na trhu sa stretávame s rôznymi druhmi fólií. Najčastejšie používanou jazierkovou fóliou je fólia z PVC alebo gumokaučuková. Tieto druhy fólií sú ľahko tvarovateľné, flexibilné a vysokou odolnosťou voči vonkajším vplyvom. Hrúbky fólie sú od 0,5 – 2 mm. Najčastejšie používanou je hrúbka 1 mm. Záruka fólie je 10 – 20 rokov.
  2. Jazierkové čerpadlo – používa sa na prečerpanie a prefiltrovanie vody v jazierku pomocou UV lampy a filtra. Čerpadlá sú ponorené a umiestnené v maximálnej hĺbke 1 m. Na odstránenie kalu z dna jazierka sa používa jazierkový vysávač.
  3. UV lampa a filter – ultrafialové žiarenie, ktoré vyžaruje UV lampa ničí všetky jednobunkové organizmy a choroboplodné zárodky, ktoré sa nachádzajú vo vode. Bez UV žiarenia by jazierka nebolo čisté a priezračné. UV lampa môže byť zabudovaná priamo vo filtri alebo mimo filtra, čiže externá. Základné rozdelenie filtrov : prietokový filter -  využíva sa vo väčších jazierkach, tlakový filter – využívajú sa pri budovaní vodopádu
  4. Vodné rastliny – žiadna jazierko sa nezaobíde bez rastlín. Podľa zón ich rozdeľujeme: Pobrežná zóna – zóna v okolí jazierka, Močiarna zóna – v tejto zóne je hĺbka vody cca 20 -30 cm. Táto zóna je najdôležitejšia pre močiarne rastliny. Tieto rastliny sú zakladným zdrojom pre mnohé vodné živočíchy, plytká zóna – hĺbka vody je cca 30 – 70 cm. Táto zóna je dôležitá pre istý druh rastlín a pre väčšie vodné živočíchy.
  5. Doplnky – hadice – využívajú sa hadice so zaliatou špirálou, štartovacie baktérie – dôležitú úlohu pri naštartovaní správneho biologického procesu v každom jazierku zohrávajú baktérie. Baktérie pridávame do jazierka pri jeho zakladaní a pri každej ďalšej sezóne.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu